Guvernul pregăteşte o clădire a RAAPPS din Bucureşti ca reşedinţă oficială pentru un şef de instituţie-cheie din România

În Monitorul Oficial a apărut, miercuri, o hotărâre de Guvern care prevede trecerea unui imobil aflat în administrarea RAAPPS din domeniul privat al statului în domeniul public al statului, atribuirea destinației de reședință oficială. Proprietatea are 286 mp şi este situată în sectorul 3 al Capitalei, foarte aproape de Piaţa Unirii. 
Romania TV
23 ian. 2019, 12:49
Guvernul pregăteşte o clădire a RAAPPS din Bucureşti ca reşedinţă oficială pentru un şef de instituţie-cheie din România

În Hotărârea de Guvern de precizează că „se aprobă atribuirea destinaţiei de reşedinţă oficială a imbilului pentru persoanele prevăzute la art. 2 lit. a din Ordonanţa Guvernului nr. 19/2002 privind unele măsuri de constituirea şi utilizarea fondului locativ de protocol şi bunuri din domeniul public al statului, aflat în administrarea RAAPPS, aprobată cu modificări prin Legea nr. 640/2002 cu modificările ulterioare. (…) Imobilul (…) se pune la dispoziţia beneficiarilor de către RAAPPS pe întreaga perioadă a exercitării mandatului.

Potrivit art. 2 lit. a din Ordonanţa 19/2002, fondul locativ de protocol are destinaţie de resedinte oficiale pentru Preşedintele României, preşedintele Senatului, preşedintele Camerei Deputaţilor, primul-ministru şi persoanele care au avut calitatea de şef al statului român. 

„Resedintele oficiale, cu toate dotările aferente, se atribuie persoanelor menţionate la art. 2 lit. a), la cererea acestora, de către Guvern şi le sunt puse la dispoziţie de către R.A.-A.P.P.S. pe întreaga perioadă a exercitării mandatului sau pe perioada prevăzută de Legea nr. 406/2001 privind acordarea unor drepturi persoanelor care au avut calitatea de şef al statului român, după caz”, se mai arată în Ordonaţa 19/2002.

Este vorba despre un imobil cu garaj situat în strada George Ionescu-Gion nr. 13, din sectorul 3 al Capitalei. Imobilul în suprafaţă totală de 396,09 mp este format din demisol ( în suprafață totală de 83.80 mp), parter (în suprafață totală de 106.28 mp), etajul 1 (în suprafață totală de 105.94 mp) şi mansardă (în suprafață totală de 100.05 mp). Pe lângă imobil, vila dispune și de garaj.

 

DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține
Capital.ro
România a pierdut o legendă. Marele maestru a fost iubit de toți românii. Amintirea sa rămâne vie
Playtech.ro
Noaptea în care se pune busuioc sub pernă. Ce semnifică visele din ajunul Sânzienelor
DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Trei zodii acoperite de noroc. O lună iulie perfectă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Un artist internațional a anulat concertul în România din cauza războiului dintre Iran și Israel 😲
Playsport.ro
Un bărbat s-a îndrăgostit de ChatGPT și i-a cerut să se căsătorească cu el. Iubita reală încă încearcă să...
Capital.ro
Amendă de 500 de lei pentru românii cu aer condiționat. Regulă pentru cei care locuiesc la parter și etajul 1
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Se dau mai puțini bani la pensie! Vizați sunt mai ales românii născuți între anii 1967 și 1980
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai mică stațiune din Spania, atât de îndrăgită de turiști, se prăbușește: care este motivul?