Daniel Breaz a prezentat priorităţile României în domeniul culturii pe perioada preşedinţiei Consiliului UE

Daniel Breaz, ministrul Culturii și Identității Naționale, s-a întâlnit miercuri cu Tibor Navracsics, comisarul european responsabil pentru educație, cultură, tineret și sport, în marja prezentării priorităților Președinției României în domeniile culturii, audiovizualului și dreptului de autor din Parlamentul European. 
Romania TV
24 ian. 2019, 14:33
Daniel Breaz a prezentat priorităţile României în domeniul culturii pe perioada preşedinţiei Consiliului UE

Cei doi demnitari au discutat proiecte și modalități concrete de cooperare pentru perioada imediat următoare, cu accent asupra industriilor culturale și creative, care vor fi abordate în cadrul reuniunii informale a miniștrilor culturii din 16 aprilie 2019, precum și asupra conservării patrimoniului cultural.

În acest context, comisarul Navracsics și-a exprimat aprecierea pentru demersurile autorităților române de a valorifica rezultatele Anului European al Patrimoniului Cultural 2018, inclusiv din perspectiva elaborării standardelor și principiilor de calitate pentru restaurarea monumentelor istorice.

Totodată, Tibor Navracsics și-a exprimat deschiderea de a coopera cu Președinția română pentru elaborarea recomandărilor politice destinate asigurării accesului tinerilor la cultură, dezvoltării creativității și a gândirii critice a acestora. Comisarul european a accentuat faptul că politica de tineret ocupă un loc important pe agenda europeană, proiectul de Concluzii Tinere generații creative propus de Președinția României urmând să dețină o contribuție importantă în formarea aptitudinilor și a competențelor tinerilor europeni, care le va permite o tranziție mai ușoară din școală, pe piața muncii.

Ministrul Culturii și Identității Naționale, Daniel Breaz, a subliniat, în acest context, că toate proiectele Președinției României la Consiliul UE vor genera avantaje concrete pentru artiștii, tinerii și cetățenii europeni.

„Autorii, creatorii și profesioniștii din domeniul cultural trebuie să se situeze în inima proiectului european și să fie în măsură să valorifice oportunitățile aduse de era digitală. Președinția României va crea condiții favorabile pentru profesioniștii din domeniul cultural și, totodată, pentru cetățenii europeni, care vor avea acces la o ofertă mai bogată de conținut cultural”, a declarat Daiel Breaz, potrivit unui comunicat de presă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet