Florin Iordache nu convoacă sesiune parlamentară extraordinară. „Opoziţia e preocupată de sporirea imaginii publice”

Vicepreşedintele Camerei Deputaţilor Florin Iordache a susţinut vineri că nu sunt îndeplinite condiţiile regulamentare de convocare a unei sesiunii parlamentare extraordinare şi că este imposibil de a da curs solicitării Opoziţiei în acest sens.
Romania TV
25 ian. 2019, 12:27
Florin Iordache nu convoacă sesiune parlamentară extraordinară.

Având în vedere solicitarea Opoziţiei de convocare a unei sesiuni extraordinare a Camerei Deputaţilor, precum şi faptul că atribuţiile preşedintelui Camerei Deputaţilor mi-au fost delegate pentru a fi exercitate în perioada vacanţei parlamentare din luna ianuarie 2019, fac următoarele precizări: reprezentanţii Opoziţiei din Camera Deputaţilor demonstrează încă o dată că sunt preocupaţi mai mult de sporirea imaginii publice decât de realizarea de lucruri concrete, bazate pe respectarea prevederilor regulamentare şi constituţionale. Mai mult, aceştia dovedesc necunoaşterea parcursului legislativ necesar pentru adoptarea legilor„, susţine Iordache într-un comunicat.

În opinia lui Iordache, Opoziţia a solicitat convocarea unei sesiuni extraordinare a Camerei Deputaţilor pentru dezbaterea şi adoptarea unor iniţiative legislative care sunt de competenţa decizională a Camerei Deputaţilor, Senatul fiind însă prima Cameră sesizată.

Pentru a putea fi puse în dezbaterea Camerei Deputaţilor, ca şi Cameră decizională, proiectele solicitate şi care se dezbat pe Camere separate, conform principiului bicameralismului, trebuie să parcurgă următoarele etape: prezentarea în Biroul permanent al Senatului (primă Cameră), dezbaterea în comisiile de specialitate ale Senatului, dezbaterea şi votul în plenul Senatului, condiţii care nu au putut fi îndeplinite întrucât proiectele la care se face referire au fost înregistrate în ultimele zile ale anului precedent sau în timpul vacanţei parlamentare. Având în vedere cele de mai sus, ne aflăm în imposibilitatea de a da curs solicitării Opoziţiei de convocare a unei sesiuni extraordinare„, a explicat Florin Iordache.

În 23 ianuarie, liderul deputaţilor liberali, Raluca Turcan, a anunţat că a depus la Biroul permanent al Camerei Deputaţilor solicitarea de convocare a unei sesiuni parlamentare extraordinare în perioada 28 – 31 ianuarie. Turcan a precizat că solicitarea a fost semnată de 114 parlamentari PNL şi ai USR, PMP şi neafiliaţi aparţinând Pro România, în condiţiile în care pentru convocarea sesiunii extraordinare sunt necesare 110 semnături, adică de la o treime din numărul deputaţilor. Ea a precizat că ordinea de zi pentru sesiunea extraordinară solicitată cuprinde respingerea ordonanţei „lăcomiei PSD-ALDE”, abrogarea Legii privind recursul compensatoriu, dezbaterea şi adoptarea bugetului de stat şi al asigurărilor sociale pe 2019.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Fotbalistul care suferă de „boala secolului” revine la antrenamente! Veste uriașă pentru două echipe din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Oamenii din spatele lui Călin Georgescu. Noi dezvăluiri. Totul se leagă cu spionajul și industria militară din Rusia
Playtech.ro
Vin din nou ninsorile în România. ANM anunță o schimbare bruscă a vremii în toată țara. De când scad temperaturile
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai