Ponta: BPN al PSD a aprobat de principiu un acord de colaborare cu Partida Romilor

Victor Ponta, a anunţat, luni, că Biroul Permanent Naţional al PSD a aprobat, de principiu, un acord de colaborare cu Partida Romilor, precum şi modul în care cele două formaţiuni politice vor colabora atât în alegeri, cât şi în actul de guvernare după alegerile parlamentare.
Romania TV
24 sept. 2012, 14:03
Ponta: BPN al PSD a aprobat de principiu un acord de colaborare cu Partida Romilor

„Am aprobat de principiu un acord de colaborare cu Partida Romilor şi modul în care vom colabora atât în alegeri, cât şi în actul de guvernare după 9 decembrie”, a declarat Victor Ponta.

Primul-ministru a precizat că este vorba despre un acord de sprijin reciproc şi de promovare a politicii de integrare pentru comunitatea romilor, fiind, de asemenea, vorba despre un lucru pe care Guvernul şi l-a asumat în programul său de guvernare şi în discuţiile pe care le are cu partenerii europeni, în special cu Franţa:

„Am avut o întâlnire cu miniştrii din Franţa, am semnat un acord şi participăm la grupul pilot constituit de către CE pentru strategia de integrare a romilor la nivel european”.

Victor Ponta a mai precizat că Mădălin Voicu va candida pe listele USL la alegerile parlamentare, acesta fiind parlamentar PSD şi în momentul de faţă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet