Cristina Ţopescu, ofertă de nerefuzat pentru Viorica Dăncilă: Am răbdare, fac orice ca să nu ne facem de râs în astea 6 luni

Jurnalista Cristina Ţopescu îi face premierului României, Viorica Dăncilă, o ofertă de nerefuzat după gafele din discursurile susţinute la Bruxelles.
Romania TV
25 ian. 2019, 16:20
Cristina Ţopescu, ofertă de nerefuzat pentru Viorica Dăncilă:  Am răbdare, fac orice ca să nu ne facem de râs în astea 6 luni

„O ofertă, cât se poate de serioasă, pentru doamna Dăncilă. Mă ofer să o învăţ pe doamna premier să-şi citeasca discursurile corect, i le pot corecta (sunt filolog) şi cunosc şi terminologia politică, fac asta de vreo 20 de ani.

Îi pot explica sensul cuvintelor pe care nu le cunoaşte, îi pot construi fraze mai simple, dar logice şi coerente, o pot ajuta să frazeze corect, să pronunţe corect, să citească mai puţin robotic şi o mai pot scoate şi din limba de lemn. Am răbdare, fac orice ca să nu ne facem de râs în astea 6 luni, în faţa întregii Europe. Aş face-o pro bono, că dacă accept să fiu retribuită, o să ziceţi că m-a plătit PSD.

Citeşte şi:  Viorica Dăncilă, noi gafe la Bruxelles: A inventat cuvântul „negaționalism” și a anunțat că sprijină „combaterea Holocautului”

Vorbesc serios, doamna premier, vă pot ajuta, mi-aş ajuta ţara, în fond! Exclus, însă, ştiu că domnul Dragnea şi alţii de pe-acolo nu vă vor da verde să lucraţi cu mine, nu sunt percepută ca o admiratoare a ce face acum PSD. Dar eu, dragă PSD-ule, m-am oferit, nu vrei, nici nu ştii ce pierzi. (asta apropo de umor şi puţină autoironie, cu care, din când în când, câte un discurs ar putea fi pigmentat, sunt reţete care nu prea dau greş.

Sigur, contează temele, locul, evenimentul, auditoriul, dar, într-o măsură mai mică sau mai mare, o tuşă de umor se pretează cam peste tot. Deci, doamna Dancilă, mă ofer să vă ajut pro bono, pentru o mai bună imagine a ţării, o ţara care e şi a mea, dar şi a dvs. Şi e şi a românilor, care ar aprecia să vă doriţi să nu mai greşiţi când ne reprezentaţi ţara, deci pe noi toţi“.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! El este medicul care l-ar putea opera pe „Il Luce”. Decizia doctorilor. Update, luni, 6 aprilie
Capital.ro
Primăria Capitalei anunță sancțiuni pentru șoferi. Locurile unde nu se poate parca: Azi acţionăm pe o stradă, mâine pe o altă stradă într-o zonă mai îndepărtată
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Decizie de la Casa Albă privind războiul. Trump anunță ce se întâmplă în Iran
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj