SANITAS: Veniturile asistenţilor medicali sunt în pericol

Federaţia Sanitas a transmis că veniturile asistenţilor medicali sunt în pericol şi solicită Guvernului să excludă din plafonul de 30% a sporului de continuitate, respectiv cel care se referă la activitatea din zilele de sâmbătă, duminică şi sărbători legale.
Alina Costache
18 feb. 2019, 06:26
SANITAS: Veniturile asistenţilor medicali sunt în pericol

„Eliminarea sporului de continuitate (sporul pentru lucru în zilele de sâmbătă, duminică şi sărbători legale) rămâne singura soluţie viabilă pentru conservarea veniturilor salariaţilor din sănătate şi asistenţa socială, mai ales pentru asistenţii medicali. Eliminarea indemnizaţiei de hrană din plafonul de 30% fără alte modificări legislative nu poate constitui o garanţie a păstrării veniturilor asistenţilor medicali, cel puţin la nivelul lunii decembrie 2018”, au scris, duminică, pe pafina oficială de Facebook, reprezentanţii Sanitas România.

Aceştia a analizat aplicarea etapizată a Legii salarizării unitare în perioada 2018-2022, în corelaţie cu indicatorii macroeconomici (indice de inflaţie, putere de cumpărare) ajungând la concluzia că „asistenţii medicali au cea mai mică creştere procentuală a veniturilor”.

„Aceştia vor ajunge în anul 2022 să aibă aproximativ aceeaşi putere de cumpărare cu cea din 2017”, susţin sindicalişii.

Aceştia afirmă că, pe grila de salarizare, asistenţii medicali vor avea o poziţie care îi dezavantajează în raport cu celelalte categorii de salariaţi din sănătate şi asistenţa socială.

„Federaţia Sanitas solicită imperativ Guvernului eliminarea sporului pentru continuitate din plafonul de 30%. Unul din cele mai importante puncte ale acordului semnat cu Guvernul României în luna mai 2018 este garantarea păstrării drepturilor câştigate! Ne aşteptăm ca Guvernul să îşi respecte angajamentele asumate!”, au mai transmis sindicaliştii.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Se schimbă regulile pentru coletele din China. Ce taxe noi vor plăti românii pentru Temu și Shein
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 27-28 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?