Alegeri Republica Moldova. Liderii opoziţiei de la Chişinău acuză că au fost otrăviţi

Liderii alianței electorale ACUM din Republica Moldova (Andrei Năstase și Maia Sandu) au declarat joi că în urma unor investigații medicale, au descoperit că au nivele sporite de metale grele în sânge, susținând că „există suspiciuni rezonabile” că ar fi fost otrăviți cu mercur, relatează portalul Unimedia.md. Acuzaţiile vin în contextul în care duminică 24 februarie vor avea loc alegeri parlamentare în Republica Moldova.
Filip Stan
22 feb. 2019, 06:15
Alegeri Republica Moldova. Liderii opoziţiei de la Chişinău acuză că au fost otrăviţi

Liderii blocului ACUM Platforma DA și PAS afirmă că, în urma mai multor teste, au fost depistate cantități exagerate de metale grele în sânge. Iar medicii spun că o astfel de acumulare nu poate fi explicată în mod natural.

Sunt niște lucruri pe care nu putem să le luăm în serios, în contextul atacurilor pe care le comite această guvernare în raport cu cei care le pun în pericol aflarea mai departe la putere„, spun liderii ACUM. „A fost o perioadă în care am avut probleme de sănătate, am mers și am făcut teste. Am descoperit că avem un conținut exagerat de metale grele în sânge și acest lucru mi s-a întâmplat și mie, și domnului Andrei Năstase„, a declarat Maia Sandu.

Vă spun cu toată certitudinea că suntem ținta unor atacuri mișelești din partea acestei guvernări, care ne dorește morți […] Ei au atentat la viața și sănătatea noastră prin metale grele. Unul din acele metale este mercurul. La mercur s-a apelat și împotriva mea și împotriva Maiei Sandu și a domnului Machedon și a unor colegi de ai noștri„, a spus și Andrei Năstase.

Purtătorul de cuvânt al Partidului Democrat pro-occidental a negat acuzațiile și a declarat că „acuzații ciudate au fost aduse în ultimele zile și devin din ce în ce mai fantastice. Din nefericire, campaniile electorale din Moldova întrec uneori regulile bunului-simț„, potrivit agenției Reuters.

DailyBusiness
5 lucruri de știut despre orașul brazilian Belém, din Brazilia, care găzduiește COP30
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Donald Trump a reușit să-l impresioneze pe Cristiano Ronaldo! Celebrul fotbalist a ținut să-l laude pe liderul SUA: ”Poate să contribuie la schimbarea lumii”
Capital.ro
Decizia luată de avocații lui Călin Georgescu. A fost deja depusă cererea la Curtea de Apel București. Neregulile invocate de aceștia
Playtech.ro
Notarea posesiei în cartea funciară. Ce este şi ce scop are
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Urșii periculoși pot fi împușcați imediat. Amenzi uriașe pentru cine îi hranește. Ministrul Mediului anunță garduri electrice
stirilekanald.ro
El este românul care a murit în Dublin, după ce a fost înjunghiat în inimă. Victor avea doar 23 de ani
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai