Erdogan atacă UE în legătură cu Egiptul

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a atacat marţi Uniunea Europeană (UE), din cauză că a participat la un summit cu lideri arabi în Egipt, la doar câteva zile după executarea a nouă condamnaţi la moarte în această ţară, relatează AFP.
Romania TV
26 feb. 2019, 20:21
Erdogan atacă UE în legătură cu Egiptul

„Puteţi să mai vorbiţi de democraţie în ţările Uniuniunii Europene (UE) care tocmai au particopat la (un summit) cu (preşedintele egiptean Abdel Fattah) el-Sisi care a pus să fie executaţi nouă tineri săptămâna trecută?”, a declarat Erdogan, relatează news.ro.

„Nu este posibil să înţelegi aşa ceva. UE nu este sinceră”, a tunat preşedintele turc într-un discurs pe care l-a susţinut la Giresun (nord). „Istoria îşi va aminti acest lucru”.

Şeful diplomaţiei turce Mevlüt Cavusoglu a denunţat anerior „ipocrizia” UE, după ce a participat la acest summit ce avut loc duminică şi luni la Sharm el-Sheikh, în estul Egiptului.

„Faptul că liderii UE stau alături de (el-)Sisi chiar după execuţia a nouă tineri (…) înseamnă standarde duble, ipocrizie”, a declarat Cavusoglu presei la Ankara.

„Din contră, ei spun că dacă Turcia reintroduce pedeapsa cu moartea, vor face una şi alta”, a adăugat el. „Acum, când ne uităm la liderii europeni, nu mai există valori, ci doar interese”, a continuat ministrul turc.

Nouă bărbaţi au fost executaţi prin spânzurare, miercuri, în Egipt, după ce au fost condamnaţi la moarte în asasinarea procurorului egiptean general la Cairo, în 2015. Acest atac nu a fost revendicat, însă poliţia a anunţat că a arestat membri ai mişcării Fraţii Musulmani, o organizaţie clasificată drept „teroristă” de Cairo.

Relaţiile între Turcia şi Egipt sunt aproape inexistente de la destituirea, în 2013, a fostului preşedinte islamist Mohamed Morsi, care provine din rândul Fraţilor Musulmani şi un aliat al preşedinelui Erdogan, de către armata egipteană, condusă la acea vreme de către generalul el-Sisi.

Erdogan, care îlcataloghează pe actualul preşedinte egiptean drept un „pucist”, declara sâmbătă că „nu poate accepta” execuţiile de săptămâna trecută, denunţând „un sistem autoritar, chiar totalitar”.

Şeful statului turc a evocat în mai multe rânduri,în ultimii ani, o reintroducere a pedepsei cu maortea, abolită în cadrul procesului de aderare a Turciei la UE, aflat într-un punct mort de ani de zile. Însă o asemenea măsură ar închide Turciei uşile UE.

„CULTURI DIFERITE”

Abdel Fattah el-Sisi a apărat pedeapsa capitală, luni, în cursul summitului UE-Liga Arabă, la Sharm el-Sheikh, declarând că cele două regiuni au „două culturi diferite”, relatează Reuters.

Organizaţii de apărarea drepturilor omului denunţă o creştere puternică a numărului execuţiilor în Egipt, inclusiv cea a celor nouă tineri, în legătură cu asasinarea procurorului egiptean general Hisham Barakat. Autorităţie egiptene resping acuzaţii potrivit cărora bărbaţii ar fi mărturisit sub tortură.

„Avem două culturi diferite”, a declarat el-Sisi. „Prioritatea în Europa este realizarea şi menţinerea bunăstării populaţiei. Prioritatea noastră este să ne protejăm ţările şi să le apărărm să nu se prăbuşească, de distrugere şi de ruină, aşa cum se poate constata în numeroase ţări în jur”, a adăugat el.

Preşedintele Comisiei Europene (CE) Jean-Claude Juncker a declarat că problema drepturilor omului a fost ridicată în mai multe rânduri în cursul unor întâlniri bilaterale organizate în timpul summitului de două zile.

Donald Tusk, preşedintele Consiliului European, a insistat, la rândul său, ca subiectul să fie menţionat în declaraţia finală a reuniunii.

„Sunt absolut convins (…) că, în acest context foarte special, dialogul este întotdeauna mai bun decât confruntarea”, a spus Tusk, alături de el-Sisi.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce au făcut jucătorii Angliei imediat după egalul cu Ghana de la Cupa Mondială. Ce frumuseți i-au așteptat în tribune
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Orașul din România în care cei mai mulți români și-ar dori să locuiască. A depășit Clujul și Bucureștiul
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?