Un virus gigant descoperit în Japonia, supranumit Medusa, transformă amibele în „pietre”

Un virus gigant descoperit recent în Japonia se comportă aproape la fel ca Medusa, personaj celebru din mitologia greacă, întrucât este capabil să îşi transformă gazdele - amibe - în "pietre", informează livescience.com, potrivit Agerpres.
Romania TV
04 mart. 2019, 17:17
Un virus gigant descoperit în Japonia, supranumit Medusa, transformă amibele în

Denumit Medusavirus datorită aparentelor sale puteri mitologice, acest virus straniu a fost descoperit în apele tulburi ale unui izvor fierbinte din Japonia, potrivit unui studiu publicat pe 6 februarie în Journal of Virology. Medusavirus face parte din categoria „virusurilor uriaşe”, care deţin genomuri excepţional de mari în raport cu cele ale altor virusuri.

Acest virus infectează organisme unicelulare cunoscute sub denumirea de Acanthamoeba castellanii, un tip de amibe. Atunci când cercetătorii au infectat anumite amibe în laborator, ei au descoperit că virusul le-a determinat pe acestea să îşi dezvolte o „cochilie” externă foarte groasă şi să intre într-o stare latentă, denumită „închistare”. Amibele pot să intre în mod natural în această stare, ca reacţie la stresul provenind din mediul în care trăiesc.

Acest comportament le-a reamintit cercetătorilor de Medusa, care, potrivit mitologiei greceşti, era o femeie hidoasă cu şerpi în păr şi care putea să îi transforme în pietre pe oamenii care o priveau direct în ochi.

Deşi Medusavirus nu are un cap acoperit cu şerpi, autorii studiului au descoperit un element de pe suprafaţa externă a acestui virus care este la fel de uluitor: peste 2.600 de ţepi cu capete sferice. Studiul a fost realizat de cercetători de la Universitatea Kyoto şi Universitatea de Ştiinţe Tokyo din Japonia.

Virusul este suficient de diferit faţă de alte virusuri gigant, iar oamenii de ştiinţă au propus clasificarea lui într-o nouă familie: Medusaviridae.

Un alt aspect interesant este acela că anumite gene din Medusavirus au fost găsite şi în gazdele sale, amibele. Acest fapt sugerează că Medusavirus a infectat amibele din timpuri străvechi şi că cele două microorganisme au făcut schimb de gene între ele de-a lungul evoluţiei, au explicat cercetătorii niponi.

Oamenii de ştiinţă doresc să continue să studieze Medisavirus în speranţa de a descoperi şi alte aspecte interesante din istoria evolutivă a virusurilor şi a celulelor.

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să verifici online dacă proprietatea ta se află pe un coridor de expropriere pentru proiecte rutiere. E valabil atât pentru cei care au case, dar și pentru cei care dețin terenuri
Capital.ro
Mașinile au interzis. Ordin în București pe 3 ani. Intră în vigoare mâine, 21 iunie, ora 05:00
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Tenet, filmul care îți provoacă imaginația, acum pe Netflix. Paradoxuri temporale și puzzle-uri narative
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
O profesoară de matematică din Hunedoara a murit după ce și-a dat foc în plină stradă. De ce ar fi recurs la acest gest extrem
Cancan.ro
Doliu în PNL! Eugen Iliescu a murit după o intervenție chirurgicală, la un spital din Capitală
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Taxa obligatorie pentru șoferi. NU pot scoate mașina din parcare. Obligatoriu 2.700 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Răsturnare de situație! Secretul din viața lui Ilie Bolojan
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații