Dacian Cioloş ameninţă: O să îi chem la tribunal pe oamenii ăştia care fac afirmaţii nefondate la adresa partidului

Dacian Cioloş, preşedintele PLUS, a anmunțat miercuri că îi da în judecată pe cei care fac afirmaţii nefondate la adresa partidului. El a subliniat că, după ce a făcut alianţa cu USR, au apărut „tot felul de zvonuri şi interpretări".
Romania TV
06 mart. 2019, 14:24
Dacian Cioloş ameninţă: O să îi chem la tribunal pe oamenii ăştia care fac afirmaţii nefondate la adresa partidului

„O să încep să îi chem la tribunal pe oamenii ăştia care fac afirmaţii nefondate, care răspândesc astfel de zvonuri şi de minciuni ca să văd care sunt dovezile. Pentru că asta aud de câteva săptămâni, de când am înfiinţat partidul, unii lideri politici cărora le este teamă de ceea ce ar putea să reprezinte PLUS şi de ceea ce ar putea să reprezinte Alianţa 2020 USR – PLUS care nu au alte motive de care să ne acuze şi astfel inventează tot felul de lucruri”, a declarat miercuri Dacian Cioloş, potrivit Agerpres.

El a mai explicat că de când a înfiinţat alianţa cu USR, au început să apară şi zvonuri precum că partidul militează pentru revenirea comunismului sau abolirea familie.

„După ce am consfinţit alianţa cu USR, au început tot felul de zvonuri şi interpretări cum sunt acestea că vrem o revenire a comunismului sau că vrem abolirea familiei. Cum să vrea lucrul acesta un partid care este un partid al antreprenorilor? Noi vrem să susţinem antreprenoriatul, în primul rând, vrem să susţinem oamenii cinstiţi, dar transmitem şi mesajul că românii trebuie să lucreze împreună ca să poată să facă România mai bună”, a mai subliniat Cioloş.

Ameninţătile liderului PLUS vin după ce cu o zi în urmă acesta comenta declaraţiile Oanei Bogdan, care a pledat, într-un comentariu pe Facebook, pentru renunţarea la dreptul la proprietate. Cioloş a afirmat la Râmnicu Vâlcea că „nu este în regulă modul în care a fost interpretată de unii, inclusiv în presă” şi a spus despre Oana Bogdan că este un „antreprenor de succes, care a valorificat proprietatea privată”.

 

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Problemele medicale cu care se confruntă o cunoscută tenismenă. A decis să nu mai ascundă nimic
Capital.ro
Călin Georgescu i-ar putea lua locul lui Ilie Bolojan? George Simion face noi dezvăluiri: E o chestiune logică
Playtech.ro
Ce este recesiunea economică şi cum afectează cetăţeanul de rând. Ce trebuie să faci ca să nu pierzi bani
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Fotbalistul Generației de Aur, suspendat 6 luni de Mircea Lucescu pentru că a luat o boală cu transmitere sexuală
MediaFlux
Izvorul Tămăduirii 2026. Tradiții și miracole în Vinerea Luminată. Ce este interzis și ce este obligatoriu astăzi
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj