Dacian Cioloş: Nu puteam găsi o soluţie mai bună de a ne mobiliza decât Liviu Dragnea. Vom găsi formula prin care să putem candida

Dacian Cioloș, prima reacție după decizia BEC de respingere a înscrierii Alianței 2020 USR PLUS la alegerile europarlamentare.
Romania TV
07 mart. 2019, 14:51
Dacian Cioloş: Nu puteam găsi o soluţie mai bună de a ne mobiliza decât Liviu Dragnea. Vom găsi formula prin care să putem candida

Dacian Cioloș a declarat joi că partidul va găsi o soluție să participe la alegeri și că refuzul BEC de a înregistra Alianța USR-PLUS va mobiliza și mai tare cele două partide.

El spune că legea a fost interpretată la extrem de membri BEC, deoarece PLUS a îndeplinit toate formalitățile care țin de partid.

Dacian Cioloș, declarații:

Din punctul nostru de vedere, legea a fost respectata, dar a fost interpretata la extrema.

Vom gasi formula prin care sa putem candida ambele partide.

CV Tudor e încă președinte PRM în registrul partidelor.

PRM a vrut să facă alianță cu alt partid, dar nu s-a putut pentru că CV Tudor nu a semnat protocolul alianței.

Eu semnez acte și documente ale partidului, care sunt recunoscute. Și atunci de ce nu mi se recunoaște această calitate?

N-o să putem participa la alegeri doar pentru că nu s-a îndeplinit o procedură.

E interpretare abuzivă. Legea merge în sensul să permită oamenilor să participe la alegeri și să poată alege.

Noi am îndeplinit procedura, nu mai e responsabilitatea noastră.

Avem încredere în justiție. Dacă justiția ne va permite să facem alianța, vom face alianța. Dacă nu, vom găsi formula legală ca să participăm la alegeri. Vom discuta toate alternativele.

Mâine vom fi la Timișoara, în mod simbolic, orașul care s-a scuturat primul de comunism. Este momentul să ne scuturăm de dragnism și pesedism și să găsim o formulă legală să participăm la alegeri.

Sâmbătă-duminică vom avea decizia Înaltei Curți, dacă se judecă cu celeritate.

Nu suntem în Rusia.

O să reluăm procedura de strângere de semnături dacă va fi nevoie și sunt convins că le vom strânge.

Nu puteam găsi o soluție mai bună de a ne mobiliza decât Liviu Dragnea.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
După ce și-a anunțat retragerea din tenis, Sorana Cîrstea vine cu o nouă veste: ”Abia aștept”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Amenzi pentru folosirea petardelor de sărbători. Ce rişti dacă nu ţii cont de lege
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet