ZILE LIBERE: Guvernul va trebui să anunţe minivacanţe la fiecare început de an

Senatul a votat, în această săptămână, în calitate de primă Cameră sesizată, un proiect de lege al UDMR care prevede obligativitatea Guvernului de a stabili în fiecare an, până la data de 15 ianuarie, zilele lucrătoare care preced sau succed sărbători legale pentru care se acordă zi liberă, anunţă Uniunea.
Romania TV
13 mart. 2019, 14:15
ZILE LIBERE: Guvernul va trebui să anunţe minivacanţe la fiecare început de an

„Actul normativ prevede şi obligativitatea de a stabili zilele în care se vor recupera aceste minivacanţe”, precizează senatorul UDMR, Derzsi Ákos, membru al Comisiei pentru Muncă a Camerei superioare a legislativului.

Proiectul de lege vizează predictibilitatea în relaţia cetăţenilor şi a antreprenoriatului cu instituţiile publice, a explicat liderul grupului UDMR din Senat, Cseke Attila.

„Avem nevoie de mai multă predictibilitate în administraţia publică. Determinarea zilelor lucrătoare pe tot anul ar veni în ajutorul cetăţenilor care se adresează unor instituţii publice, dar ar fi şi în favoarea angajaţilor din aceste instituţii care şi-ar putea planifica, din timp, vacanţele”, a spus acesta.

Dacă şi Camera Deputaţilor va vota în favoarea iniţiativei, Guvernul ar putea stabili zilele libere pe anul 2020 în ianuarie anul viitor.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
LIVE / Ceremonia de deschidere JO 2026. A început spectacolul de pe San Siro. Acum are loc defilarea delegațiilor
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil