Trofeul DaKINO 21, acordat unui scurtmetraj australian

Trofeul DaKINO 21 a fost acordat scurtmetrajului australian "Pinion", de Sylvie Asuka, la gala de premiere a Festivalului Internaţional de Film DaKINO, care a avut loc sâmbătă seară, la cinematograful Patria din Capitală, informează Mediafax.
Romania TV
26 nov. 2011, 21:20
Trofeul DaKINO 21, acordat unui scurtmetraj australian

Premiile celei de-a 21-a ediţii a Festivalului DaKINO (21 – 26 noiembrie) au fost acordate în urma deliberării juriului format din Anca Damian, regizor, scenarist şi producător, actriţa Ana Ularu, regizorul Yacine Sersar, câştigător al trofeului DaKino 19, precum şi al ediţiei aniversare DaKINO 20, John Ketchum, cofondator al Filminute (Festivalul Internaţional de Filme de 1 minut), şi producătorul Mihai Orăşanu.

În afară de trofeul DaKINO 21, în valoare de 4.000 de euro, la gala de sâmbătă au mai fost acordate premiul pentru cea mai bună regie, în valoare de 2.000 euro, care i-a revenit libanezului Marwan Khneisser, pentru scurtmetrajul „Short memory”, dar şi premiul pentru cea mai bună imagine, în valoare de 1.000 de euro, acordat scurtmetrajului românesc „Strung Love”, de Victor Dragomir.

Juriul a mai acordat un premiu special, în valoare de 1.000 de euro, scurtmetrajului „Vanishing”, în regia polonezului Bartosz Kruhlik, dar şi o menţiune specială, pentru „Superman, Spiderman sau Batman”, de Tudor Giurgiu.

Premiul publicului pentru cel mai bun documentar i-a revenit producţiei „You’ve Been Trumped”, de Anthony Baxter, în timp ce premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj a fost acordat filmului „Picior de porc 3 lei/kg”, de Ştefan Marin şi Rareş Neagu.

Gala de premiere a Festivalului DaKINO, prezentată de actorul Emanuel Pârvu, a fost urmată de proiecţia lungmetrajului „Tinker Tailor Soldier Spy”, în regia lui Tomas Alfredson, cu Gary Oldman, Colin Firth şi Tom Hardy.

Festivalul DaKINO a revenit anul acesta la structura sa iniţială, aceea de competiţie a scurtmetrajelor de ficţiune şi de animaţie. Selecţia realizată de criticul de film Irina-Margareta Nistor pentru competiţia de scurtmetraje a cuprins 57 de filme din 25 de ţări.

În 2010, Festivalul DaKINO şi-a celebrat cei 20 ani de existenţă printr-o ediţie specială în cadrul căreia i-a reunit la Bucureşti pe câştigătorii celor 19 ediţii anterioare, invitaţi ai evenimentului de-a lungul anilor, membri ai juriilor, distribuitori internaţionali. În cadrul aceleiaşi ediţii, trofeul DaKINO 20 i-a revenit filmului „C’est pas grave”, în regia lui Yacine Sersar (Franţa), desemnat prin votul publicului drept cel mai bun scurtmetraj din palmaresul de 19 ediţii anterioare.

Festivalul Internaţional de Film DaKINO este organizat de Fundaţia DaKINO, cu sprijinul Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, al Centrului Naţional al Cinematografiei şi al Asociaţiei FAMart.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Lovitură pentru Călin Georgescu! Omul care l-a susținut în campania din 2024 spune ce făcea înainte de 1989
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
Playtech.ro
Ce să nu faci atunci când te întâlnești cu ursul în pădure. Autoritățile române fac apel la populație
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Mesajul de pe WhatsApp care îți fură banii. Capcana care lovește România
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță 3 zile consecutive de furtuni electrice în București. Pe ce dată se întâmplă
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă. Cum plănuia să pună mâna pe țară. Procurorii au aflat totul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane