Şerban Nicolae: România nu trebuia să adere la Parchetul European. Ne-am cam grăbit

Senatorul PSD Şerban Nicolae a declarat că România „s-a cam grăbit” când a aderat la Parchetul European (EPPO), susţinând că ţara noastră nu trebuia să se înscrie, ci doar să păstreze o colaborare.
Romania TV
19 mart. 2019, 14:18
Şerban Nicolae: România nu trebuia să adere la Parchetul European. Ne-am cam grăbit

„România nu trebuia să adere la EPPO! Noi ne-am cam grăbit. Sunt chestiuni de detaliu”, a declarat Şerban Nicolae, citat de Radio Europa Liberă. Acesta din urmă a mai spus că România ar putea doar colabora cu EPPO, aşa cum fac celelalte state care nu au aderat la parchetul paneuropean antifraudă.

„Trebuia mai multă dezbatere, trebuia să cercetăm în amănunt. Nu eşti obligat, doar cooperezi”, a adăugat deputatul PSD. Social-democratul a mai susţinut că EPPO nu este o instituţie fundamentală a UE, pe bază de tratat şi că procurorii români care lucrează acolo şi vor pierde calitatea de procuror în ţară.

„Procurorii români care lucrează acolo îşi pierd calitatea de procurori în România”, a declarat Şerban Nicolae. Cele 22 de ţări înscrise în EPPO sunt Austria, Belgia, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Cehia, Estonia, Germania, Grecia, Spania, Finlanda, Franţa, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Marla, Olanda, Portugalia, România, Slovenia şi Slovacia.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Dezvăluiri explozive de la celebrul meci U Craiova – Rapid 2-2 din 1998: Dănuț Lupu rupe tăcerea: „Copos le-a dat prima noastră de titlu celor de la Craiova ca să stăm liniștiți!”
Capital.ro
Călin Georgescu dă cărțile pe față. Adevărul despre legăturile cu serviciile secrete: Este foarte simplu
Playtech.ro
Cum să economisești bani când toate se scumpesc. Tehnicile prin care poți reduce cheltuielile
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
”Au lucrat-o pe Simona Halep, a fost o regie?”. Ion Țiriac a dat cărțile pe față
MediaFlux
Horoscop financiar pentru weekendul 16-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor putea câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi