Şapte morţi în urma unei explozii la o uzină din China

Şapte persoane au murit şi cinci au fost rănite, duminică, într-o explozie la o uzină de componente electronice din estul Chinei, au anunţat autorităţile locale, citate de AFP.
Iulian Tudor
31 mart. 2019, 10:49
Şapte morţi în urma unei explozii la o uzină din China

Accidentul s-a produs când un container folosit pentru a stoca resturile de metale a luat foc în exteriorul uzinei din Kunshan, în provincia Jiangsu, a declarat guvernul local pe reţeaua de socializare WeChat, scrie stirilekanald.ro.

„Cauza accidentului de la Kunshan Waffer Technology Corp. face obiectul unei anchete”, potrivit comunicatului.

Citeşte şi Cinci morţi în urma unei explozii produse într-o uzină din China

Acest accident are loc la o săptămână după explozia unei uzine chimice din Yangcheng, în aceeaşi provincie, în urma căreia au murit 72 de persoane, una dintre cele mai grave catastrofe industriale din China în ultimii ani.

Guvernul a transmis luni autorităţilor locale să deschidă „anchete complete” la întreprinderile care fabrică sau stochează componente necesare pentru nitrare – un tip de reacţie chimică printre cele mai comune şi periculoase din chimia industrială.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet