Udrea: Numărul secretarilor de stat şi al consilierilor a crescut cu peste 40% în guvernul USL

Deputatul PDL Elena Udrea acuză Guvernul de ipocrizie în legătură cu cheltuielile de personal din ministere, ea spunând că cel mai scump Guvern din istoria României este şi cel mai neperformant şi că USL a crescut cu peste 40% numărul secretarilor de stat şi al consilierilor personali.
Romania TV
02 oct. 2012, 08:50
Udrea: Numărul secretarilor de stat şi al consilierilor a crescut cu peste 40% în guvernul USL

Udrea a depus, marţi, o declaraţie politică prin care atrage atenţia asupra risipei de care dă dovadă USL când vine vorba de politica de personal a administraţiei centrale.

„Aflat într-un continuu extaz populist, Guvernul Ponta a reuşit în doar câteva luni să întreacă orice administraţie precedentă prin sporirea cu 40% a numărului de secretari de stat şi consilieri personali şi, ca urmare, a cheltuielilor aferente. Această «performanţă», greu de egalat, este un alt exemplu de ipocrizie pe care actuala putere îl oferă după ce, de ani de zile şi chiar şi astăzi, după cinci luni de catastrofală guvernare socialistă, critica tot Guvernul Boc pentru cheltuielile de personal făcute”, susţine Udrea, citată într-un comunicat remis agenţiei MEDIAFAX.

În opinia fostului ministru, adevărata risipă a banului public a început odată cu învestirea Guvernului USL: „Adevărul este însă că abia după ce USL a ajuns la guvernare, deşi premierul susţinea cu tărie că va reduce cheltuielile de personal din ministere şi va depolitiza aparatul central, administraţia de la Bucureşti s-a înţesat ca niciodată de acoliţi, de «pile» ale PSD, PNL şi PC care toacă bugetul public”.

„Dacă în timpul Cabinetului Boc existau doar 18 miniştri (cu prim-ministru cu tot), atât de grijuliul Executiv Ponta numără 21 de miniştri. O creştere de 3 miniştri care au propriul aparat administrativ, chiar dacă nu au portofoliu. Numărul de secretari de stat din Guvernul USL este cu peste 40% mai mare decât în mandatul lui Emil Boc. Dacă la momentul demisiei Cabinetului PDL existau 32 de consilieri de stat, ei bine, în acest moment, acest număr a crescut cu 14, la 46. Acest lucru face ca Guvernul Ponta să fie, fără îndoială, unul dintre cele mai numeroase de după Revoluţie. Fiecare dintre aceşti secretari de stat au propriul cabinet, cu proprii consilieri personali, cu secretară şi şoferi. Ei sunt adevăratele termite ale USL, care au ca sarcină să toace tot în calea lor şi să pregătească spornic alegerile din toamnă”, susţine Udrea.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out?! FIFA le lovește în plin pe FCSB și Universitatea Cluj
Capital.ro
Semne de întrebare la Moscova: șefa băncii centrale a Rusiei, Elvira Nabiullina, a dispărut
Playtech.ro
6 plaje mai puțin cunoscute din Grecia recomandate de românii care le-au descoperit. Alternative la Thassos, Lefkada și Zakynthos
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?