Incidentele de securitate cibernetică pot fi raportate la numărul unic 1911. De când intră în serviciu numărul

Persoanele fizice, juridice şi instituţiile publice din România vor putea accesa, din data de 2 mai, numărul unic 1911 pentru a raporta incidentele de securitate cibernetică pe care le-au constatat, a anunţat, miercuri, ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, Alexandru Petrescu, într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Victoria.
Romania TV
24 apr. 2019, 17:08
Incidentele de securitate cibernetică pot fi raportate la numărul unic 1911. De când intră în serviciu numărul

„Pe data de 2 mai vom lansa un proiect foarte important, pe o zonă ce ţine de securitatea cibernetică. Prin Centrul Naţional de Răspuns la Incidentele de Securitate Cibernetică – CERT-RO un număr unic 1911, apelabil din toate reţelele şi la care vor putea fi raportate incidentele de securitate cibernetică de către persoanele fizice, juridice şi instituţii publice, oferindu-li-se prin Call Center o asistenţă primară şi consiliere pentru diagnosticare şi remediere. De altfel, vă încurajez să testaţi chiar din acest moment acest serviciu care este în ultimele verificări. Prin acest nou serviciu guvernamental încurajăm în mod special notificarea informaţiilor corespondente incidentelor de securitate cibernetică din partea IMM-urilor sau a cetăţenilor care sunt adesea afectaţi de campanii maliţioase specifice”, a afirmat Alexandru Petrescu.

Potrivit ministrului, iniţiativa survine în contextul în care, la nivel naţional, educaţia digitală în domeniul securităţii informaţiilor continuă să fie deficitară.

„Se estimează că atacurile cibernetice prejudiciază anual economia globală cu peste 400 de miliarde de euro, iar impactul economic al criminalităţii cibernetice a crescut de cinci ori, din 2013, fiind considerat o provocare pentru însăşi securitatea internă a Uniunii Europene. În Europa, peste 50% dintre cetăţeni se consideră neinformaţi cu privire la ameninţările cibernetice, iar 70% dintre întreprinderi au protecţii minime privind aceste riscuri. În România, educaţia digitală în domeniul securităţii informaţiilor continuă să fie deficitară, majoritatea alertelor procesate de CERT-RO, circa 87,8%, se referă la sisteme informatice vulnerabile, compromise sau infectate cu diverse variante de malware, situaţie influenţată şi de nivelul scăzut al abilităţilor digitale individuale. Astfel, reacţia rapidă la asemenea incidente, precum şi diseminarea informaţiei către public este vitală pentru limitarea pagubelor şi protejarea utilizatorilor”, a spus oficialul.

Ministrul Comunicaţiilor a precizat, totodată, că, în anul 2018, România a fost atât generatoare de incidente de securitate cibernetică, dar şi ţintă a acestora, iar riscul este evaluat la nivel mediu, însă tendinţa este în creştere. 

DailyBusiness
Toleranță ZERO pentru absențele nemotivate ale medicilor din spitalele publice
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Țara unde a fost descoperită una dintre cele mai importante comori din lume. Valorează peste 5 trilioane de dolari și are o importanță deosebită pentru viitor
Capital.ro
Doliu la ProTV! Tragedia a lovit lumea televiziunii. S-a stins nevinovat: Dumnezeu te-a vrut să cânți printre îngeri
Playtech.ro
Harta cupolei de foc care acoperă Europa în plin sezon al vacanțelor. Când ajung temperaturile de peste 40 de grade
DailyBusiness
CNPP schimbă formula de calculare a vechimii de muncă pentru ieșirea la pensie
Adevarul
Medicamentul la care pacienții renunță pentru că „afectează ficatul”. Medic: „Adevărul este exact invers”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Tragedia ascunsă de lângă Otopeni, ștearsă din istorie. Misterul zborului Tarom 35
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
kanald.ro
A murit actrița Anca Bejenaru, la vârsta de 71 de ani
Cancan.ro
ALERTĂ medicală! Boala care a umplut camerele de gardă ale spitalelor din România
Playsport.ro
Concedieri la stat – cine pleacă și cine rămâne? „Ți-ai făcut treaba, eşti respectat, nu te-ntreabă nimeni ce...
Capital.ro
Se întrerupe curentul electric. Decizie valabilă începând cu 30 iunie. Românii care vor fi afectați pentru 5 zile
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Campionul român care s-a iubit cu fosta parteneră a lui George Clooney a înșelat-o
stirilekanald.ro
Și-a ucis soția cu sânge rece, după care a plecat „zâmbind”. Victima își plimba fiul de doar 7 luni în momentul în care criminalul i-a luat viața
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
NASA avertizează: Un asteroid uriaș ar putea lovi Luna. Ce riscăm pe Pământ
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale