Directorul FBI, avertisment privind tentativele Rusiei de a influenţa alegerile prezidenţiale, dar şi a spionajului chinez

Directorul FBI, Christopher Wray, a declarat că se aşteaptă ca Rusia să facă o ţintă din viitoarele alegeri prezidenţiale din 2020 din SUA, prin campanii pe reţelele sociale, şi a denunţat spionajul economic intens practicat de China, transmite AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
27 apr. 2019, 08:54
Directorul FBI, avertisment privind tentativele Rusiei de a influenţa alegerile prezidenţiale, dar şi a spionajului chinez

‘Ceea ce a continuat aproape la fel de intens este utilizarea (de către Rusia) a reţelelor sociale, a dezinformărilor, a conturilor false şi a propagandei’, a declarat Wray, adresându-se vineri Consiliului pentru Relaţii Externe (Council on Foreign Relations) de la Washington.

Directorul FBI a mai spus că, la fel ca la alegerile prezidenţiale din 2016, Rusia a încercat să influenţeze scrutinul din noiembrie pentru Congres, fără să fi existat însă o interferenţă cu infrastructurile electorale.

Serviciile ruse de informaţii încearcă ‘să ne ridice unii împotriva altora, să semene divizare şi să submineze încrederea americanilor în democraţie’, a subliniat el, notând că ‘nu este o ameninţare care priveşte doar alegerile, ci una care durează 365 de zile pe an şi care a continuat, aproape la fel de intens’.

‘Noi vedem 2018 ca o repetiţie generală’ pentru 2020, a mai spus Wray, care a lăudat eforturile giganţilor din social media de a stopa aceste tentative, mai ales prin ştergerea de conturi.

În aceeaşi intervenţie, Christopher Wray a criticat ameninţarea reprezentată de China pentru SUA.

‘Nicio ţară nu prezintă o ameninţare mai mare şi mai gravă decât China în ce priveşte culegerea de informaţii’, a afirmat directorul FBI, regretând faptul că aceasta a fost subestimată timp de decenii.

China a dezvoltat o abordare ‘strategică’ de ‘furt de informaţii, în toate modurile posibile, de la companii până la universităţi şi organizaţii’, a acuzat el.

‘Ei fac acest lucru prin intermediul serviciilor de informaţii, al companiilor de stat, al altora aşa-zis private, al studenţilor sau cercetătorilor’, a continuat Wray, potrivit căruia anchetele pentru spionaj economic ale agenţilor de teren ai FBI ‘conduc aproape invariabil către China’.

‘Este ilegal. Este o ameninţare pentru securitatea noastră economică şi, prin urmare, pentru securitatea noastră naţională’, a adăugat directorul FBI. ‘În clar, China pare să vrea să-şi obţină locul în vârful ierarhiei economice pe socoteala noastră’, a punctat Wray.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Rupe tăcerea după ce a fost acuzat că pariază pe meciurile propriei echipe din SuperLiga: „Normal că am cont! Dar n-au ei treabă cu pariurile mele!”
Capital.ro
Bursa de Valori București a închis pe roșu. Indicele BET a scăzut cu peste 1%
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Reguli noi privind pensia, șomajul și alte drepturi. Noua lege a fost adoptată de UE
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?