DECLARAŢIE de război: Premierul Netanyahu a cerut armatei să continue „loviturile masive” în Gaza

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a cerut duminică armatei să continue ''loviturile masive'' împotriva unor obiective aparţinând grupărilor Hamas şi Jihadul Islamic din Fâşia Gaza, în răspuns la tirurile de rachetă lansate de pe teritoriul palestinian, informează AFP.
Romania TV
05 mai 2019, 10:19
DECLARAŢIE de război: Premierul Netanyahu a cerut armatei să continue

„Am dat instrucţiuni armatei să continue loviturile masive împotriva elementelor teroriste din Fâşia Gaza şi am ordonat întărirea dispozitivelor de tancuri, artilerie şi trupe desfăşurate în jurul Fâşiei Gaza”, a declarat Netanyahu în consiliul de miniştri, potrivit serviciului său de presă.

Potrivit armatei israeliene, militanţi palestinieni au lansat începând de sâmbătă circa 430 de rachete către ţinte israeliene, iar tirurile continuau duminică dimineaţa. În răspuns, Israelul a desfăşurat raiduri aeriene împotriva unor obiective din Gaza. Circa 200 de astfel de ţinte, inclusiv cartierul general al Hamas, au fost atinse începând de sâmbătă.

Această escaladare a tensiunilor a survenit după ce patru palestinieni au fost ucişi şi 51 răniţi în ciocniri cu forţele israeliene la frontiera teritoriului palestinian, vineri, în contextul protestelor antiisraeliene săptămânale din estul Fâşiei Gaza.

Un purtător de cuvânt al armatei israeliene a respins pe de altă parte duminică orice responsabilitate a trupelor israeliene pentru decesul unei femei însărcinate din Gaza şi al bebeluşului ei de 14 luni, atribuit de Ministerul palestinian al sănătăţii unui raid israelian împotriva unei facilităţi militare israeliene aflate în apropiere de locuinţa femeii.

„Suntem 100% siguri că nu au fost armele armatei israeliene”, a declarat purtătorul de cuvânt Jonathan Conricus, citând „informaţii din diferite surse” conform cărora cei doi au fost ucişi de o rachetă lansată de Hamas care şi-a greşit ţinta.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Iubita lui Kylian Mbappe, decizie radicală după ce fanii au strâns peste 2.000.000 de semnături pentru plecarea starului de la Real Madrid
Capital.ro
Schimbare pentru românii care își fac carte de identitate. Ce acte ar putea dispărea din procedură. Autoritățile, obligate să verifice singure
Playtech.ro
Luna albastră din mai 2026 luminează cerul: când se vede fenomenul rar și de ce nu va fi, de fapt, albastră
Adevarul
O familie cu doi copii a vândut tot și a plecat în jurul lumii: „Nu au nevoie de școală”
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Este ultimul care a vorbit cu Mircea Lucescu și a dezvăluit ce l-a rugat fostul selecționer de pe patul de spital: ”Au fost momente dificile”
MediaFlux
Gest incredibil făcut de Donald Trump față de o fetiță. Momentul jenant din Biroul Oval a fost filmat VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR