Papa Francisc a împărtăşit personal 245 de copii catolici din Bulgaria

Papa Francisc a făcut luni o călătorie la Rakovski, localitate unde se concentrează o treime din catolicii bulgari, unde a oferit personal prima Sfântă Împărtăşanie unui grup de 245 de copii veniţi din întreaga ţară, în cadrul celei de-a zile a vizitei sale în Bulgaria, relatează EFE.
Iulian Tudor
06 mai 2019, 15:56
Papa Francisc a împărtăşit personal 245 de copii catolici din Bulgaria

Papa a oficiat o slujbă în această mică localitate bulgară de 17.000 de persoane la biserica Preasfânta Inimă a lui Iisus la care au asistat aproape 10.000 de credincioşi veniţi din toate colţurile ţării, însă majoritatea a urmărit liturghia pe ecranele instalate în afara bisericii.

În interior s-au aflat doar preoţi şi copii cu vârste de 8 şi 9 ani, îmbrăcaţi în alb şi purtând flori în păr, cărora papa Francisc le-a oferit Prima Sfântă Împărtăşanie, potrivit Agerpres.

Prin acest gest, Sfântul Părinte a dorit să-şi exprime apropierea faţă de mica comunitate catolică a ţării, de aproape 68.000 de persoane, care reprezintă mai puţin din 1 % din populaţia bulgară.

Citeşte şi Papa Francisc,vizită în România. Arealul dedicat liturghiei, extins în Capitală. Perioada pentru înscrieri, prelungită

„Voi dragi copii, băieţi şi fete, aţi venit aici din toate colţurile acestui Tărâm al trandafirilor pentru a participa la o sărbătoare minunată pe care sunt sigur că nu o veţi uita niciodată: prima voastră întâlnire cu Iisus în uniunea sacră a Euharistiei”, a spus papa Francisc, potrivit Agerpres.

Străzile din orăşelul bulgăresc Rakovski au fremătat în aşteptarea papei: oamenii au ieşit pe străzi şi l-au aşteptat cu flori, steagurile Vaticanului, poze cu Suveranul Pontif şi bannere cu mesajul „Siamo con te” („Suntem cu tine”).

Papa s-a deplasat apoi la Biserica Sf. Arhanghel Mihail, aflată la trei kilometri distanţă de prima, pentru o întâlnire cu comunitatea catolică bulgară.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Diagnosticul crunt pe care l-a primit o femeie de 56 de ani. Medicii nu au mai văzut niciodată așa ceva. „Operația mi-ar fi fatală”
Capital.ro
A murit cea mai înspăimântătoare actriță. Toată lumea s-a speriat de ea. A fost o legendă
Playtech.ro
Prioritate la colț de stradă fără marcaje: ce spune Codul Rutier 2025 și cine are dreptul de trecere. Regula pe care mulți o ignoră
Adevarul
Care a fost cu adevărat primul automobil românesc sută la sută. Nu este vorba despre Dacia
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Denzel Washington despre rețelele de socializare: Îl urmez pe Dumnezeu, nu pe om
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Alertă în România: închideți geamurile și nu ieșiți din case! 29 de județe, afectate de avertizarea ANM
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Întârzieri la pensii și salarii. Consilierul lui Nicușor Dan dă vestea proastă românilor
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice