Sorina Pintea: Cine îşi permite să ţină pacientul în sala de aşteptare fără să aibă cod roşu înăuntru va fi amendat

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat luni, la Horezu, că va continua să facă vizite inopinate în spitalele din ţară, vizate fiind în special acele unităţi spitaliceşti care au multe reclamaţii.
Romania TV
13 mai 2019, 16:17
Sorina Pintea: Cine îşi permite să ţină pacientul în sala de aşteptare fără să aibă cod roşu înăuntru va fi amendat

„După 27 mai va fi prima vizită inopinată şi ştiu şi unde voi merge. Eu îmi aleg aceste spitale în funcţie de reclamaţii. Vă imaginaţi că în momentul în care ai 62 de reclamaţii de la un spital începi să-ţi pui anumite semne de întrebare. Adică nu or fi toţi nebuni cei care reclamă. Deci, sunt probleme şi merg în funcţie de numărul de reclamaţii. Pot să vă spun că marea majoritate a reclamaţiilor sunt legate de condiţiile igienico-sanitare, de păstrare a igienei. Mi se scrie de genul: când veniţi dumneavoastră se face curăţenie, dar eu pot să spun că sunt şi manager şi femeie şi văd dacă s-a făcut curăţenie astăzi sau dacă se păstrează”, a afirmat ministrul Sănătăţii.

Sorina Pintea a ţinut să le atragă atenţia şi cadrelor medicale din unităţile de primiri urgenţe, precizând că în curând vor începe să fie date amenzi „substanţiale” acolo unde nu se respectă timpii de aşteptare.

„Există un protocol de triaj pe care l-am publicat acum, dar pe de altă parte, pe site-ul ministerului, sunt publicate şi amenzi. Actul normativ va intra în vigoare la expirarea perioadei de transparenţă şi atunci, cine îşi permite să ţină pacientul în sala de aşteptare fără să aibă cod roşu înăuntru va plăti o amendă substanţială”, a mai spus ministrul.

Sorina Pintea a fost luni la Spitalul Orăşenesc Horezu, despre care a spus că e printre puţinele unităţi sanitare din ţară fără reclamaţii, scopul vizitei fiind acela de a vedea dacă aici sunt resursele necesare pentru a utiliza aparatură medicală de înaltă performanţă. Conducerea spitalului şi Primăria Horezu au solicitat recent Ministerului Sănătăţii alocarea a 1,7 milioane de lei pentru cumpărarea unor astfel de echipamente medicale, iar ministrul Sănătăţii a anunţat că a aprobat întreaga sumă în urma acestei vizite.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Eram ateu! Și eu, și Teodora!”. MM Stoica, dezvăluiri cutremurătoare despre legătura cu Dumnezeu și evenimentul care i-a schimbat viața! Ce a pățit când a mers pe Muntele Athos
Capital.ro
Călin Georgescu a fost interzis. De ce au avut curaj să-l blocheze la președinție: Acum 20 de ani, ar fi fost sfârșitul lumii
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Câți români își sărbătoresc ziua numelui de Crăciun
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend