Proba la limba română ar putea fi eliminată de la bacalaureat pentru elevii minorităţilor naţionale

Deputatul UDMR Kulcsár-Terza József-György propune, într-un proiect de lege depus la Parlament, eliminarea probei de limba română la evaluarea de la clasele a VI-a, a VIII-a şi la examenul de bacalaureat pentru elevii din unităţile şcolare cu predare în limbile minorităţilor naţionale.
Romania TV
14 mai 2019, 13:34
Proba la limba română ar putea fi eliminată de la bacalaureat pentru elevii minorităţilor naţionale

Proiectul modifică în acest sens Legea educaţiei naţionale.

Potrivit proiectului, articolul 74 al. 4 din Legea educaţiei se modifică astfel: „La finalul clasei a VI-a, toate şcolile organizează şi realizează evaluarea elevilor prin două probe transdisciplinare: limbă şi comunicare, matematică şi ştiinţe. Proba de limbă şi comunicare va cuprinde limba maternă şi limba modernă”. În prezent, textul se referă la limba română şi limba modernă I, iar pentru elevii din clasele cu predare în limbile minorităţilor naţionale, şi limba maternă, arată Agerpres.

De asemenea, proiectul propune eliminarea probei de limba română şi la evaluarea naţională susţinută de elevii minorităţilor naţionale din clasa a VIII-a, precum şi la examenul de bacalaureat.

Iniţiatorul precizează în expunerea de motive a proiectului că elevii care şi-au terminat studiile în limba română trebuie să susţină şase examene la bacalaureat, iar cei care au studiat în altă limbă susţin opt teste.

„Aceasta este o deosebire clară pe bază de limbă, care restrânge dreptul elevilor care au studiat în altă limbă decât cea română în a obţine diploma de bacalaureat, condiţie obligatorie pentru a-şi continua studiile la facultate”, motivează Kulcsár-Terza József-György, precizând că acest lucru reprezintă „o discriminare”.

Proiectul se află în consultare publică la Camera Deputaţilor, care este prima cameră sesizată, Senatul fiind for decizional.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Coeficientul UEFA al Universității Craiova s-a dus în cap! Ce se întâmplă după înfrângerea de la Atena și ce loc ocupă România
Capital.ro
Moștenitorul lui Ion Iliescu. A fost o adevărată familie pentru fostul președinte. Nimeni nu s-ar fi gândit: S-a lipit de sufletul lor
Playtech.ro
Poate un om să fie înghițit de o balenă? Ce arată știința și cazurile reale
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Schimbări în 2026 pentru românii care stau la bloc. Guvernul a luat decizia care îi va încurca pe proprietari
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
A MURIT: Călin Georgescu e în doliu!. S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!