Anghel Iordănescu, pe primul loc în topul senatorilor cu cele mai puţine luări de cuvânt în plen

Senatorul UNPR Anghel Iordănescu conduce în topul senatorilor cu cele mai puţine luări de cuvânt în plen, el vorbind doar de două ori în patru ani de mandat: o dată la depunerea jurământului şi a doua oară când şi-a anunţat demisia din grupul PSD şi trecerea la grupul independenţilor, potrivit IPP.
Romania TV
05 oct. 2012, 13:00
Anghel Iordănescu, pe primul loc în topul senatorilor cu cele mai puţine luări de cuvânt în plen

Conform unui studiu al IPP dat vineri publicităţii, în actualul mandat 2008-2012, Iordănescu i-a surclasat în topul senatorilor cu cele mai puţine luări de cuvânt în plen pe Constantin Sever Cibu (independent), care a vorbit de patru ori, pe Tudor Panţuru (PDL), care a luat cuvântul de patru ori, sau pe Avram Crăciun (PSD), care avorbit plenului de opt ori.

În partea opusă, topul senatorilor cu cele mai multe luări de cuvânt în plen este condus de Emilian Frâncu (PNL), care a vorbit de 702 ori.

În topul deputaţilor cu cele mai puţine luări de cuvânt în patru ani de mandat se află Sorin Gheorghe Buta (PDL) şi Constantin Mazilu (Independent), care au luat cuvântul doar atunci când au rostit jurământul.

Deputaţii Radan Mihai (minorităţi), Florin Serghei Anghel (PDL), Sorin Andi Pandele (PDL), Ştefan Seremi (PDL) şi Claudiu Ţaga (PNL) au luat cuvântul de două ori în patru ani de mandat. La polul opus, cel mai activ deputat a fost Aura Vasile, de la UNPR, care a vorbit de 471 de ori.

În clasamentul senatorilor cu cele mai puţine iniţiative devenite legi, pe primul loc se află senatorul UNPR Şerban Mihăilescu, care a depus, în patru ani de mandat, 10 iniţiative, niciuna devenită lege. El este urmat de senatorii Varujan Vosganian (PNL) şi Constantin Sever Cibu, ambii cu câte 15 iniţiative depuse în patru ani, niciuna devenită lege.

Preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a depus 16 iniţiative legislative, dar niciuna dintre acestea nu a devenit lege, liderul liberal aflându-se pe locul trei, alături de Anghel Iordănescu.

Senatorul Cristian David (PNL) a depus, la rândul său, 13 iniţiative, din care una a devenit lege, în timp ce Miron Mitrea (PSD) a depus 15 iniţiative, din care două au devenit legi.

Senatorul Albert Almos (UDMR), a depus opt iniţiative, din care trei au devenit legi, în timp ce Tudor Panţâru (PDL) a depus 15 iniţaitive, din care trei au devenit legi.

La polul opus, topul senatorilor cu cele mai multe propuneri legislative devenite legi este condus de Emilian Frâncu (PNL), care a iniţiat în patru ani de mandat 135 de iniţiative, din care 22 au devenit legi, el având un procent de eficienţă de 16%.

La Camera Deputaţilor, topul cu cele mai puţine propuneri legislative devenite lege este condus de deputaţii Mihai Lupu (PNL) şi Marin Boneş (PSD), ambii iniţiind câte 7şapte propuneri legislative, niciuna devenită lege.

În acest top se mai află Cătălin Nechifor (PSD, şapte iniţiative, una devenită lege), Oana Manolescu (minorităţi, opt iniţiative, una devenită lege), Nicolae Păun (minorităţi, opt iniţiative, una devenită lege), Dumitru Boabeş ( PSD, opt iniţiative, una devenită lege), Bogdan Niculescu Duvăz (PSD, opt iniţiative, una devenită lege).

În partea opusă, topul deputaţilor cu cele mai multe propuneri legislative devenite lege, potrivit IPP, este condus de deputatul PDL Valeriu Tabără, care a iniţait 112 iniţiative, din care 23 au devenit lege, el având o eficienţă a activităţii legislative de 21%.

DailyBusiness
Guvernul a pus gând rău concediilor bugetarilor. Cine ar urma să mai primească vouchere de vacanță
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Imagini tulburătoare! Ultima apariție publică a lui Mihai Leu! Cum arăta fostul pugilist
Fanatik.ro
Rezultate Evaluarea Națională 2025. La ce oră se afișează, de fapt, notele pe 3 iulie. Admitere liceu 2025 în urma notelor obținute
Capital.ro
Închisoare de până la 6 ani pentru Călin Georgescu. Lovitură pentru fostul candidat. Nu se aștepta la asta
Playtech.ro
Interzis în curte când este caniculă. Gesturile banale care îţi aduc amenzi de mii de lei chiar dacă este proprietatea ta
DailyBusiness
Dragoş Anastasiu, vicepremier: ”O să fie o ordonanţă Trenuleţ”. Guvernul pregătește majorarea TVA la 21%, iar cel la alimente la 11%. Pensiile peste 3.000 lei scad, cresc impozitele locale și prețul carburanților
Adevarul
„Legat de motocicletă și târât”. Kievul anchetează o posibilă execuție a unui prizonier de război
wowbiz.ro
Scene sfâșietoare au avut loc la spital, înainte ca Mihai Leu să moară: „Când am intrat la el în rezervă...”
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Perspectivă sumbră pentru România. Cum arată primul pachet de tăieri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Mihai, un tânăr de 19 ani din Călărași, a fost găsit mort într-un pârâu. Familia crede că a fost ucis
Cancan.ro
Ținuta BIZARĂ purtată de Maria Dragomiroiu la priveghiul lui Ion Cernea. Toți au făcut ochii cât cepele!
Playsport.ro
Dacă ai mașina fabricată înainte de 2019, ar putea avea defecțiuni grave. Ce trebuie să faci rapid, conform RAR
Capital.ro
Călin Georgescu cutremură România. Anunțul care pune țara pe jar: Foarte curând, va părăsi România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
Andreea s-a sinucis la doar 13 ani. Unchiul ei a găsit-o cu ștreangul de gât într-o pădure lângă casă: "S-ar fi certat cu prietenul ei"
Încep concedierile în rândul bugetarilor! Lista instituțiilor care vor reduce drastic personalul în perioada următoare
MediaFlux
Ilie Bolojan, anunț privind pachetul de măsuri de reducere a deficitului! TVA crește la 21%, suprataxarea băncilor și a jocurilor de noroc, creșterea accizelor la tutun, alcool și combustibil: Suntem în fața unui pachet care propune o corectare a deficitului bugetar LIVE VIDEO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Aparatul bugetar administrativ în România: instituţii, evoluţie şi recomandări