Senatorii PDL au PĂRĂSIT plenul în semn de protest faţă de comisia pentru anchetarea referendumului

Parlamentarii PDL s-au retras, luni, din plenul Senatului în semn de protest faţă de propunerea înfiinţării unei comisii de anchetă privind referendumul. După retragerea democrat-liberalilor, senatorii au votat înfiinţarea comisiei care va ancheta activitatea autorităţilor în cazul votului de la referendum.
Romania TV
08 oct. 2012, 14:10
Senatorii PDL au PĂRĂSIT plenul în semn de protest faţă de comisia pentru anchetarea referendumului

Pe lângă faptul că au părăsit lucrările plenului, senatorii democrat-liberali au ameninţat că, în cazul în care se va ajunge la înfiinţarea unei comisii parlamentare dedicată referendumului, vor ataca respectica decizie la Curtea Constituţională.

Liderul grupului PDL din Senat, Cristian Rădulescu, a declarat, luni, că senatorii democrat liberali vor vota împotriva înfiinţării unei Comisii de anchetă privind abuzurile semnalate în cercetările desfăşurate de organele statului în cazul referendumului din 29 iulie 2012, propusă de PSD şi PNL.

Potrivit afirmaţiilor sale, grupul PDL nu va numi, în consecinţă, reprezentanţi în această comisie, dacă ea va fi înfiinţată.

„Se încalcă nu numai un principiu logic al democraţiei, şi anume separaţia puterilor în stat, se încalcă nişte principii constituţionale deoarece investigarea felului în care s-a desfăşurat referendumul şi, pe de altă parte, a felului în care au fost investigate rezultatele reieşite din referendum nu pot reveni decât organelor competente, acelei puteri a statului care se ocupă de aceasta, respectiv procuratura”, a susţinut senatorul Rădulescu, citat de Mediafax.

După retragerea senatorilor PDL, plenul a decis înfiinţarea Comisiei de anchetă privind activitatea desfăşurată de autorităţile şi instituţiile publice în cazul votului de la referendumul din 29 iulie 2012.

Iniţial, pe ordinea de zi a Senatului s-a aflat un proiect de hotărâre pentru înfiinţarea Comisiei de anchetă privind abuzurile semnalate în cercetările desfăşurate de organele statului în cazul votului de la referendumul din 29 iulie 2012, formulare propusă de PSD şi PNL, care însă a fost modificată la propunerea senatorului PNL Ioan Ghişe.

Amendamentul lui Ghişe a fost adoptat cu 62 de voturi „pentru” şi două abţineri, iar hotărârea privind înfiinţarea acestei comisii a întrunit 59 de voturi „pentru” şi trei abţineri.

Potrivit votului dat de senatori, din această comisie de anchetă vor face parte senatorii Georgică Severin, Toni Greblă, Ioan Chelaru şi Sorin Constantin Lazăr, propuşi de grupul PSD, Ioan Ghişe şi Cristian David, propuşi de PNL, Albert Almos, propus de grupul UDMR şi Vasile Nedelcu, nominalizat de UNPR.

Vicepreşedintele Senatului Petru Filip a anunţat, luni, că Biroul Permanent al acestei Camere a decis introducerea pe ordinea de zi a plenului a constituirii comisiei de anchetă privind referendumul de demitere a preşedintelui din 29 iulie, ponderea fiind aceea în care USL ar deţine majoritatea.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Se schimbă legea “Mitică Dragomir!” Care sunt principalele modificări: dispare zona-tampon, liber la bere şi bannere pe stadioane. Când intră în vigoare
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Pensia militară anticipată în 2025: cât primești dacă ieși din sistem după 20, 25 sau 30 de ani. Exemplu de calcul
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Noi informații despre Emil Gânj. Presupusul criminal ar avea parte de tratament special: „Doarme în pat și mănâncă ciorbă!”
Cancan.ro
Răsturnare de situație! Cine spune că profesoara din Mehedinți nu s-a sinucis. 'Sâmbăta seara a plecat de mine, îi făcuse...
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Cea mai bună veste pentru toți românii care au aur acasă!
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor