Guvernul rus se OPUNE ca o staţie de metrou din Sankt-Petersburg să se numească „BUCUREŞTI”

Ministerul rus al Afacerilor Externe se opune ca o staţie de metrou din Sankt-Petersburg să se numească "Bucureşti", transmiţând o scrisoarea în acest sens către primăria oraşului Sankt-Petersburg, relatează postul de radio Russkaia Slujba Novostei în pagina electronică.
Romania TV
09 oct. 2012, 15:02
Guvernul rus se OPUNE ca o staţie de metrou din Sankt-Petersburg să se numească

„România este un stat care nu poate fi calificat drept prietenos, iar relaţiile cu Bucureştiul stagnează”, anunţă scrisoarea Ministerului rus de Externe, potrivit postului de radio Russkaia Slujba Novostei.

În plus, diplomaţia rusă precizează că România sprijină NATO, iar aceşti factori sunt suficienţi pentru ca staţiei de metrou să i se dea o altă denumire, potrivit postului de radio Russkaia Slujba Novostei.

Cu toate acestea, decizia finală în legătură cu denumirea staţiei rămâne de competenţa autorităţilor locale.

Asemenea cazuri de ingerinţe în activitatea comisiei toponomice nu au mai existat în istoria Sankt-Petersburgului, potrivit corespondentului postului de radio rus.

Russkaia Slujba Novostei aminteşte că staţia de metrou „Bucureşti” urmează să fie deschisă în Cupcino, la periferia Sankt-Peterburgului, în decembrie 2012.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
După ce Emeric Ienei a murit, maghiarii și-au adus aminte de mandatul regretatului antrenor la naționala Ungariei: „Plecarea sa era deja anticipată”
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Pilonul 4 de pensii: ce este, cine are dreptul și cât este contribuția lunară
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
Ministrul Apărării, declarații dure la NATO-Industry Forum 2025: Este o chestiune de timp până când vom vedea război
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai