Comisia Europeană scoate producătorii americani de pe piaţă. Decizia care afectează activitatea Ford

Statele membre ale Uniunii Europene au votat joi împotriva unei propuneri a Comisiei Europene privind utilizarea wifi pentru automobilele conectate la Internet, a anunţat un oficial UE.
Ionela Marcu
04 iul. 2019, 18:21
Comisia Europeană scoate producătorii americani de pe piaţă. Decizia care afectează activitatea Ford

Propunerea ar fi avantajat producătorii auto Volkswagen, Renault şi Toyota, care au mizat pe această tehnologie, în dauna rivalilor Daimler, Ford şi grupul PSA, care au pariat pe viitoarea generaţie de reţele mobile 5G. 21 de ţări – inclusiv Germania, Franţa şi Italia, care au industrii auto puternice – au votat împotriva propunerii, la reuniunea reprezentanţilor celor 28 de state membre ale UE, a precizat oficialul.

Decizia este una importantă, atât pentru companiile auto, cât şi pentru operatorii de telecomunicaţii şi producătorii de echipamente de reţea, având în vedere că piaţa automobilelor conectate la Internet ar urma să se ridice la mai multe miliarde de euro pe an.

Chiar dacă automobilele conectate sunt deja disponibile de mai mulţi ani în Europa, Comisia Europeană vrea să accelereze dezvoltarea lor şi îi încurajează pe producători să coopereze pentru a putea lansa modele mai sigure şi mai eficiente. Criteriile de omologare pe care le va stabili Comisia ar putea să influenţeze achiziţiile automobiliştilor şi valoarea poliţelor de asigurări.

Parlamentul European şi-a declarat în aprilie sprijinul faţă de tehnologia 5G promovată de BMW şi Qualcomm.

Comisia Europeană susţine că tehnologia wifi este disponibilă, spre deosebire de 5G, şi ar ajuta la îmbunătăţirea siguranţei rutiere. Criticii spun că cerinţa de modificare a noilor tehnologii pentru a fi compatibile cu tehnologiile mai vechi este nerealistă şi ar putea frâna inovarea.

Două mari grupuri se confruntă în acest dosar, fiecare dintre ele regrupând companii auto, producători de chipuri şi grupuri de telecomunicaţii. Pe de o parte, Renault, Volkswagen, NXP, Autotalks şi Kapsch TrafficCom promovează varianta wifi, care, potrivit acestora, a fost suficient testată şi standardizată în cadrul proiectelor finanţate de autorităţile publice. Cu toate acestea, PSA, Daimler, Ford, Deutsche Telekom, Ericsson, Huawei, Intel, Qualcomm şi Samsung pledează pentru 5G, despre care afirmă că oferă perspective mai vaste.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Dincolo de discuțiile de la summitul B9: pe ce loc e România în lume din punct de vedere militar. Clasamentele dezvăluie detalii surprinzătoare. Ce țări am întrecut și cine ne-a depășit
Capital.ro
Doliu în lumea artistică din România. A dus țara pe marile scene ale lumii: S-a suit la stele; un om cald și excesiv de modest
Playtech.ro
Taxă nouă pentru zborurile din Europa. Cât ar putea plăti în plus pasagerii avioanelor, suma nu este deloc mică
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi