Cosette Chichirău: Candidez la preşedinţia USR pentru a da partidului ceea ce începe să-i lipsească

Deputatul USR Cosette Chichirău susţine că a decis să candideze la şefia partidului pentru a da USR-ului "ceea ce a început să-i lipsească", adică prospeţime democratică, respect faţă de principii şi recunoaşterea meritelor şi a competenţei.
Iulian Tudor
13 aug. 2019, 17:36
Cosette Chichirău: Candidez la preşedinţia USR pentru a da partidului ceea ce începe să-i lipsească

Cosette Chichirău scrie pe Facebook că preşedintele USR trebuie să fie mai loial ideii de democraţie decât ideii de putere şi că viitorul lider USR trebuie să fie mai ataşat de principii decât de funcţii.

„Preşedintele USR trebuie să distingă mereu între scop şi mijloace. Eu cred că puterea nu este un scop în sine. Este doar unul din mijloacele prin care putem face bine în jurul nostru. Candidez la preşedinţia USR pentru a da partidului ceea ce începe să-i lipsească: prospeţimea democratică, respectul faţă de principii şi recunoaşterea meritelor şi a competenţei. Candidez la preşedinţia USR pentru ca USR să ajungă la guvernare, dar să nu guverneze oricum”, afirmă Cosette Chichirău.

Ea consideră că „garanţia unei guvernări capabile şi oneste vine din modul în care partidul funcţionează în interior”.

„Dacă respectăm în USR principiile noastre fondatoare, adică integritatea, competenţa, meritocraţia, transparenţa, implicarea, atunci le vom respecta şi la guvernare. Dacă nu o facem însă la noi în partid, nu o vom face nici la Palatul Victoria. De-asta este important ce se întâmplă în interiorul USR. Şi de-asta consider că importantă este nu doar destinaţia, ci şi calea pe care o urmăm pentru a ajunge acolo”, scrie deputatul Cosette Chichirău.

Ea adaugă că, dacă va ieşi preşedinte USR, Educaţia va deveni o prioritate, va îmbunătăţi organizarea internă a partidului şi va canaliza energiile şi competenţele USR către elaborarea unui set de politici publice pe care partidul să le pună în aplicare atunci când va ajunge la guvernare.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai