CSM a amânat discutarea raportului Inspecţiei Judiciare în cazul procurorului Maria Piţurcă, care bruscat-o pe Sorina

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a amânat, marţi, discutarea raportului Inspecţiei Judiciare în cazul procurorului Maria Piţurcă de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova.
Filip Stan
10 sept. 2019, 10:35
CSM a amânat discutarea raportului Inspecţiei Judiciare în cazul procurorului Maria Piţurcă, care bruscat-o pe Sorina

„Secţia pentru procurori (…) a hotărât amânarea Raportului Inspecţiei Judiciare nr. 19 – 3090, privind rezultatul verificărilor efectuate în legătură cu independenţa, imparţialitatea şi reputaţia profesională a doamnei procuror Piţurcă Maria de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova”, se arată în ordinea de zi soluţionată.

Inspecţia Judiciară a anunţat, pe 30 august, că a exercitat acţiunea disciplinară faţă de Maria Antoaneta Piţurcă, procurorul de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova care ar fi bruscat-o pe Sorina, fetiţa de 8 ani din Baia de Aramă, în timp ce copilul era ridicat din casa asistentului maternal pentru a fi dat spre adopţie.

„IJ a exercitat acţiunea disciplinară faţă de Maria Antoaneta Piţurcă, procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova, pentru manifestări care aduc atingere onoarei sau probităţii profesionale ori prestigiului justiţiei, săvârşite în exercitarea sau în afara exercitării atribuţiilor de serviciu şi exercitarea funcţiei cu rea-credinţă, dacă fapta nu întruneşte elementele constitutive ale unei infracţiuni – abateri disciplinare prevăzute de art. 99 lit. a) şi t) teza I din Legea 303/2004”, se preciza într-un comunicat al IJ. 

Potrivit sursei citate, inspectorii judiciari au reţinut că manifestările procurorului Maria Antoaneta Piţurcă din 21 iunie, derulate cu prilejul efectuării unei percheziţii domiciliare, constând în agresarea fizică şi psihică a unei minore de 8 ani prin târârea efectivă a acesteia pe asfalt, de la domiciliul asistenţilor maternali şi până la maşina organelor judiciare, în condiţiile în care aceasta s-a opus luării sale cu forţa, plângând şi ţipând, întrunesc elementele constitutive ale abaterii disciplinare prevăzute de articolul 99 lit. a).

„A rezultat totodată că procurorul Maria Antoaneta Piţurcă, în cadrul instrumentării unei cauze penale, a efectuat o percheziţie domiciliară autorizată de judecătorul de drepturi şi libertăţi în vederea ridicării de bunuri şi înscrisuri, cu încălcarea gravă a unor dispoziţii procedurale şi cu depăşirea cadrului legal stabilit de instanţă, procedând la preluarea minorei din locuinţa fostei asistente maternale şi încredinţarea acesteia părinţilor adoptivi sub pretextul ca aceasta să fie dusă la IML Craiova pentru a fi supusă unei examinări medicale dispuse de procuror şi pusă în executare fără îndeplinirea condiţiilor prevăzute de dispoziţiile Codului de procedură penală, fapte ce întrunesc elementele constitutive ale abaterii disciplinare prevăzute de art. 99 lit. t) teza I”, arăta Inspecţia Judiciară.

Acţiunea a fost înaintată Secţiei pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii, care va decide cu privire la angajarea răspunderii procurorului în cauză.

Sorina a fost luată, pe 21 iunie, de către procurorul de caz din locuinţa familiei asistentei maternale din Baia de Aramă, unde locuia de la vârsta de un an şi două luni. Procurorul, însoţit şi de un psiholog şi un asistent social de la DGASPC Dolj, a descins cu mascaţii la familia respectivă pentru a efectua o percheziţie domiciliară, pe motiv că fetiţa era adoptată, printr-o decizie definitivă a Curţii de Apel Craiova, de o familie de români ca locuia în SUA, iar asistentul maternal nu mai avea dreptul să o ţină pe Sorina.

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Prioritate pe un drum național din România conform Codului Rutier. Regulile de circulație în intersecție nedirijată
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Mama lui Cătălin, tânărul mort în tragedia de pe A1, detalii noi despre relația copiilor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Vlad Pascu a fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare în dosarul 2 Mai
Cancan.ro
BREAKING! Ioan Mateescu S-A SINUCIS. Ce i-a spus soției înainte cu puțin timp să își ia viața e tulburător
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Începe sau nu școala? Ministrul Educației, întrebat dacă elevii vor începe cursurile la timp: Foarte greu să vă spun
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Conjunctivita: Simptome, tratament și cum previi reapariția