Tăriceanu e tranşant: „ALDE nu vrea la guvernare”. Organizaţii judeţene cer congres extraordinar

Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, susţine că nu există o criză în interiorul formaţiunii şi afirmă că trebuie făcută distincţia între dorinţa unor persoane care vor să obţină nişte funcţii, ”unii pentru prima dată în viaţă”, şi dorinţa partidului care a denunţat protocolul cu PSD. ”ALDE nu vrea să rămână la guvernare”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu.
Filip Stan
11 sept. 2019, 20:33
Tăriceanu e tranşant:

”ALDE nu vrea să rămână la guvernare”, a declarat, miercuri seară, într-o intervenţie telefonică la Digi 24, Călin Popescu Tăriceanu. Acesta a explicat că Delegaţia Permanentă a decis ieşirea de la guvernare, Teodor Meleşcanu fiind unul dintre cei care au votat ”pentru”

”Dumneavoastră trebuie să faceţi distincţie între voinţa partidului şi dorinţa unor persoane individuale. Domnul Meleşcanu vrea o funcţie la Senat, a obţinut o funcţie. Alţi trei colegi vor să fie miniştri, odată în viaţă unii dintre ei, alţii să mai fie în continuare. Ce pot să fac decât să constat aceste lucruri şi partidul îşi vede mai departe de ceea ce a hotărât”, a mai declarat Tăriceanu.

Acesta susţine că nu există o criză în ALDE, ci doar o situaţie generată de patru persoane care au acceptat funcţii.

”Nu există decât o situaţie legată de patru persoane: de domnul Meleşcanu care a acceptat să încalce regulamentul numai şi numai ca să ajungă preşedintele Senatului şi a ajuns – probabil că vrea să aibă un sfârşit de carieră încununat de această funcţie e problema domniei sale – şi de trei colegi care au acceptat astăzi funcţia de miniştri. Au fost curtaţi mulţi mai multe care au refuzat”, a mai declarat liderul ALDE.

Călin Popescu Tăriceanu a transmis, miercuri seară, o scrisoare preşedintelui Klaus Iohannis şi o altă scrisoare Vioricăi Dăncilă, ca urmare a noilor propuneri de miniştri pe care le-a făcut premierul.

”Persoanele care au acceptat nominalizările pentru funcţia de miniştri sunt decăzute din calitatea de membru ALDE cu efect imediat”, i-a transmis Tăriceanu şefului statului, în timp ce premierului i-a spus că ”toată această manevră reprezintă încercări disperate de salvare personală”.

La rândul său, preşedintele senatului, Teodor Meleşcanu, i-a transmis liderului ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, că şi el a fost ales de două ori în funcţia de preşedinte al Senatului propus şi susţinut de PSD şi, referindu-se la excluderea sa din partid, îl întreabă ironic care este proiectul ALDE, şi dacă, în cazul în care acest proiect ar exista şi membrii ALDE n-ar fi de acord, va ”da afară partidul din partid”.

ALDE Prahova susţine obţinerea unui nou mandat de ministru de către Graţiela Gavrilescu, preşedinte al organizaţiei judeţene, şi cere organizarea unui congres

Membrii Biroului Politic Teritorial ALDE Prahova au votat, miercuri, să susţină obţinerea unui nou mandat de ministru de către Graţiela Gavrilescu, preşedinte al organizaţiei judeţene, şi cer organizarea unui congres.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, miercuri seară de ALDE Prahova, membrii Biroului Politic Teritorial au analizat efectele deciziilor politice ale partidului şi au adoptat, în unanimitate, o rezoluţie prin care ”susţin obţinerea unui nou mandat de viceprim-ministru şi ministru al mediului de către doamna Graţiela Gavrilescu, preşedinte al organizaţiei judeţene”.

De asemenea, membrii ALDE Prahova ”îşi exprimă dezacordul în legătură cu excluderea din ALDE a domnului Teodor Meleşcanu, senator de Prahova, şi sprijină demersurile sale, în calitate de nou preşedinte al Senatului României”.

În plus, ALDE Prahova ”consideră că Hotărârea Biroului Permanent Central din 03.09.2019 cu privire la modalitatea de sancţionare a membrilor ALDE care acceptă funcţii publice propuse de alte partide politice contravine prevederilor statutare”.

”Conform art. 19 lit. e, din Statutul ALDE, sancţiunea excluderii pentru membrii BPC şi BPEx la propunerea Preşedintelui partidului se poate lua numai prin hotărârea Delegaţiei Permanente Naţionale. Rezultă, deci, foarte clar că Hotărârea din 03.09.2019 încalcă prevederile statutare”, se arată în comunicatul de presă.

În plus, membrii ALDE Prahova le cer Graţielei Gavrilescu şi lui Teodor Meleşcanu ”să susţină continuarea proiectelor iniţiate, împreună cu PSD, în cadrul guvernării, pentru atingerea ţintelor asumate prin programul de guvernare”.

Totodată, membrii BPT ALDE Prahova fac apel către toate filialele din ţară şi către conducerea centrală a partidului să solicite şi să iniţieze demersurile statutare necesare pentru convocarea Congresului ALDE în perioada imediat următoare finalizării alegerilor prezidenţiale.

”Este un moment crucial pentru ALDE! Nu avem voie să mai facem greşeli personale! Şi, ca să nu greşim, trebuie să ne consultăm cu membrii şi aleşii noştri, cu simpatizanţii, pentru că de la ei a venit forţa ALDE! Lor trebuie să le cerem părerea! Lor trebuie să le dăm socoteală! Datorită lor ALDE a crescut, incredibil de repede, şi a ajuns partid parlamentar şi la guvernare. Şi NU din cauza lor, la europarlamentare, ALDE a obţinut doar 4%! În consecinţă, am procedat, ca întotdeauna: am discutat aceste probleme în organizaţia mea şi voi ţine cont de tot ceea ce mi s-a spus. Sper ca vocea colegilor mei să se facă auzită şi la Bucureşti şi să acopere zgomotul de fond, generat de neprietenii ALDE, partid pentru care noi muncim atât de mult!” a declarat Graţiela Gavrilescu la finalul şedinţei, citată în comunicatul de presă.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Cuvintele pe care poți să le rostești ca să adormi mai ușor atunci când ești stresat. Îți pot elibera mintea și te ajută să te relaxezi
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
Playtech.ro
Cât costă notarul când cumperi un apartament. Taxa pentru 100.000 de euro, în 2025
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Mulți români NU își vor primi pensiile în luna mai! Motivul incredibil
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Cât câștigă un casier la supermarket. Venituri neașteptate
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultima oră! Ionuț Dolănescu a făcut accident! În ce stare se află artistul
Cancan.ro
E oficial, se întoarce iarna în România. Orașele în care ninge săptămâna viitoare, potrivit meteorologilor Accuweather
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se taie 200 de lei de pe card. Decizie din 1 iulie pentru românii cu pensii sub 2.200 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Ministrul Muncii a dat vestea cea mare pentru 1,3 milioane de români: Au ieșit din risc de deprivare socială și risc de sărăcie extremă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală