Călin Popescu Tăriceanu: ALDE a semnat moţiunea de cenzură, dar nu va intra la guvernare

Călin Popescu Tăriceanu a declarat marţi că parlamentarii ALDE au semnat moţiunea de cenzură, dar partidul nu va intra la guvernare. Liberalii vor trebui să formeze un guvern minoritar, a mai spus Tăriceanu.
Iulian Tudor
01 oct. 2019, 14:25
Călin Popescu Tăriceanu: ALDE a semnat moţiunea de cenzură, dar nu va intra la guvernare

„Nu vom intra la guvernare. Probabil că PNL va trebui să facă un guvern minoritar şi sigur că vor trebui să aibă loc discuţii cu privire la ceea ce se angajează în continuare acest guvern care va trebui să primească votul în Parlament. (…) I-am rugat pe colegii mei să reflecteze la modul foarte serios cu privire la condiţiile pe care noi le vom solicita de la viitorul guvern care va veni în Parlament să obţină votul de încredere”, a spus Călin Popescu Tăriceanu după şedinţa Biroului Politic Central al ALDE.

El a subliniat că, din punct de vedere al ALDE, „nu este realist scenariul unui guvern PSD – ALDE – PRO România”.

Preşedintele ALDE a reamintit că i-a cerut în august premierului Dăncilă „o resetare” a coaliţiei şi Guvernului şi că refuzul acesteia a dus la ieşirea ALDE de la guvernare.

„În momentul în care ai indicii solide că nu ai susţinerea necesară pentru a continua guvernarea, cum se întâmplă în acest moment – peste 70% din populaţie consideră că direcţia în care merge ţara este una greşită -, democratic este să te dai la o parte şi să creezi posibilitatea unei noi formule democratice, care, sigur, se poate agrega în Parlament, pentru constituirea unei majorităţi şi a unui nou guvern”, a arătat Călin Popescu-Tăriceanu. 

Moţiunea, intitulată „Ca să reconstruim România, Guvernul Dăncilă trebuie demis de urgenţă!”, are 237 de semnături de la parlamentari PNL, USR, PMP, PRO România, ALDE, UDMR, minorităţi naţionale, dar şi două de la PSD, conform liderului liberalilor Ludovic Orban. Pe de altă parte, PSD susţine că nici această moţiune de cenzură nu va trece.

Citeşte şi: MOŢIUNEA DE CENZURĂ se depune marţi. Ultimele calcule în taberele politice. Ludovic Orban: „Mai negociem, n-am nicio temere”

DailyBusiness
Ministrul Energiei explică de ce este golit Lacul Vidraru. „Am văzut teoriile conspiraționiste semi-reptiliene, niște aberații cât casa”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
„El e cel mai bogat fotbalist din România. Are afaceri de 10 milioane de euro”. Discuție senzațională dezvăluită de Mitică Dragomir cu vedeta FCSB
Capital.ro
Statul va spiona cu dronele. Proprietarii români de case NU mai pot schimba nimic în curte. Primăria trebuie să aprobe tot
Playtech.ro
Somația de plată, în 2025. Cât timp ai ca să-ți plătești datoriile, după ce o primești, pentru a evita executarea silită
Adevarul
Laura Vicol, reacție stropșită după ce a fost prinsă încălcând legea pe stadion. Avocata-vedetă trăiește după propriile reguli
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Iepurii zombie cu coarne și tentacule invadează grădinile oamenilor
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost ucisă cu sânge rece de partenerul ei, în Constanța. Bărbatul a înjunghiat-o în propria lor locuință
Cancan.ro
BREAKING | Un deputat s-a sinucis chiar în clădirea Parlamentului
iamsport.ro
Mașina care a scris istorie inclusiv în România comunistă împlinește 56 de ani! Cum arăta primul model Skoda vândut în peste un milion de unități
MediaFlux
Pensiile care se modifică complet. Ministrul Muncii anunță sprijin real și corect
stirilekanald.ro
Mihai, un român de 24 de ani, a murit sub privirile neputincioase ale prietenilor
Motivul pentru care familia Măruță a cerut ordin de protecție: hărțuitorul ar fi obsedat de Andra! ”Sunt îngerul ei păzitor!”