Peste 700 de elevi ai Colegiului „Elena Cuza” din Craiova riscă să fie evacuaţi

Peste 700 de elevi ai Colegiului Naţional "Elena Cuza" din Craiova riscă să nu mai aibă unde să înveţe, întrucât clădirea unde aceştia îşi desfăşoară activitatea aparţine Mitropoliei Olteniei, care a reziliat contractul de închiriere din cauza neplăţii chiriei, cerând în instanţă recuperarea banilor.
Romania TV
18 oct. 2012, 09:28
Peste 700 de elevi ai Colegiului

Clădirea din strada Mihai Viteazul nr. 2 din Craiova, unde învaţă o parte dintre elevii de la Colegiul Naţional „Elena Cuza”, a intrat în posesia Mitropoliei în anul 2010, în urma unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile, date de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Pentru ca imobilul respectiv să rămână în folosinţa unităţii de învăţământ, s-a stabilit o chirie lunară de 8.800 de lei către Mitropolie, însă Consiliul Local Craiova, care este ordonator principal de credite, nu a plătit banii şi s-au acumulat datorii în valoare de 600.000 de lei.

Din acest motiv, reprezentanţii Mitropoliei Olteniei au reziliat contractul cu unitatea de învăţământ şi cer în instanţă recuperarea banilor.

„A existat un contract care nu s-a respectat şi din acest motiv am fost forţaţi să îl reziliem. Nu am recurs deocamdată la evacuarea imobilului, din respect pentru instituţie. Aşteptăm totuşi să ni se achite datoriile. Dacă nu vor da niciun semnal, vom începe să luăm şi hotărâri. În principiu, noi suntem deschişi la dialog, cu propuneri. Cert este că datoriile trebuie achitate. Oricine închiriază un spaţiu trebuie să primească banii conform contractului”, a declarat Ioniţă Apostolache, purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Olteniei.

Conducerea Colegiul Naţional „Elena Cuza” a făcut adrese la Primăria Craiova pentru plata chiriei sau pentru găsirea altei soluţii în acest caz.

„Am făcut adresă la Primărie pentru găsirea unei soluţii. Sper să nu fie evacuaţi elevii pentru că este o şcoală de prestigiu şi ar fi păcat. În principiu ar trebui să evacuăm clădirea în luna octombrie, dacă nu se rezolvă situaţia. Mitropolia parcă ar fi o societate comercială”, a spus Liviu Cotfasa, directorul adjunct al colegiului.

Primarul Craiovei, Lia Olguţa Vasilescu, a afirmat că autorităţile nu au banii necesari pentru achitarea datoriei de 600.000 de lei către Mitropolia Oltenia, însă vor fi căutate soluţii pentru rezolvarea problemei, precizând că va încerca „să negocieze” cu reprezentanţii Mitropoliei, pentru a le oferi un alt spaţiu în schimbul clădirii unde îşi desfăşoară activitatea Colegiul „Elena Cuza”.

„Consiliul Local ar fi trebuit să plătească banii, dar până acum nu a achitat nimic şi s-a acumulat o datorie de 600.000. Oricum nu avem aceşti bani pentru că în conturile Primăriei Craiova sunt doar 17 lei. Vom încerca să negociem cu cei de la Mitropolie. O să le propune să le dăm un alt spaţiu, în schimbul clădirii colegiului. Negocierile vor fi clar grele pentru că vorbim despre o clădire situată la kilometrul 0 al oraşului. Dacă nu ajungem la o înţelegere o să plătim chiria, dar trebuie să o renegociem”, a declarat Olguţa Vasilescu.

Termenul în procesul intentat de Mitropolia Oltenia va avea loc în noiembrie.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alertă la nivel european: fenomenul care se răspândește rapid în fiecare colț al continentului. Situația în România
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Bombă în showbizul din România. Divorțează după 6 ani. Abia ce s-a întors de la Asia Express și a făcut anunțul că....
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
România se cutremură. Vine un tsunami economic
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani a murit pe loc și un adolescent de 16 ani este în comă, după un accident înfiorător în Bacău. Mașina în care se aflau cei doi s-a încolăcit în jurul unui copac
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Anunț de ultim moment despre Igor Cuciuc! Ce s-a întâmplat la mormântul fiicei sale: „E greu de acceptat”
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele