Rareş Bogdan, dacă Guvernul Orban pică: Preşedintele va numi tot un premier de la PNL

Rareș Bogdan avertizează partenerii de negocieri că PNL nu este disus să cedeze oricăror pretenții și că mai bine pică Guvernul Orban în Parlament. În acestă situație, președintele Iohannis va pune un premier tot de la PNL, a mai spus Rareș Bogdan.
Filip Stan
16 oct. 2019, 14:01
Rareş Bogdan, dacă Guvernul Orban pică: Preşedintele va numi tot un premier de la PNL

”Eu le-am spus colegilor mei care negociază că îi rog un singur lucru, să nu renunțe la principii și să nu renunțe la toate condițiile pe care noi le-am prezentat și toate oferta electorală pe care noi am prezentat-o. În momentul în care am renunța la anumite condiții, ne-am trezi cu un electorat dezamăgit. Decât să cedeze la condiționalități, uitând că noi avem atâția parlamentari, noi nu avem de ce să renunțăm. Dacă ei vor să prelungească această stare, nu au decât. Președintele va numi tot un premier de la PNL”, a declarat Rareș Bogdan miercuri, la Antena 3.

Ludovic Orban, premierul desemnat, se arată încrezător că Guvernul său va fi votat, pentru că altfel ar rămâne la putere Viorica Dăncilă. Liderul liberalilor negociază începând de marți cu partidele parlamentare susținerea sa pentru a trece de votul Parlamentului. Momentan, el nu vrea să vorbească despre componența viitorului său guvern.

Citește și: Ludovic Orban, despre componenţa viitorului guvern

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri anticipate în România. Anunțul venit în urmă cu puțin timp: Cel mai sănătos pentru viitorul acestei țări
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Răsturnare de situație. CCR, decizie privind anularea alegerilor din 4 mai
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică