Viorica Dăncilă: „E foarte greu să predau mandatul unei persoane care mi-a făcut plângere penală pentru înaltă trădare”

Viorica Dăncilă, a declarat, marţi, că motivul pentru care nu a fost prezentă, la Palatul Victoria, pentru a-i preda mandatul noului premier a fost acela că Ludovic Orban i-a făcut plângere penală de înaltă trădare.
Ionela Marcu
05 nov. 2019, 18:25
Viorica Dăncilă:

Este foarte greu să predau mandatul unei persoane care, după cum ştiţi, mi-a făcut plângere penală de înaltă trădare. Deci este foarte greu să trec cu vederea peste acest lucru. Eu sunt un om credincios şi credinţa spune că trebuie să ierţi, şi am iertat acest lucru, drept dovadă, nu am făcut pe urmă eu o plângere în instanţă pentru aceste acuze. Dar, totuşi, aceste lucruri rămân întipărite în suflet„, a declarat Viorica Dăncilă, întrebată de ce nu i-a predat mandatul lui Ludovic Orban.

Citeşte şi Viorica Dăncilă critică prezenţa lui Klaus Iohannis la instalarea miniştrilor Justiţiei şi de Interne: O formă de presiune

Pe data de 17 mai, Ludovic Orban a depus o plângere la Parchetul de pe lângă Înalta Curtea de Casaţie şi Justiţie împotriva premierului Viorica Dăncilă şi a liderului PSD de atunci, Liviu Dragnea. Liderul PNL o acuza pe Dăncilă de înaltă trădare, uzurparea funcţiei publice, divulgare de informaţii nepublice şi prezentarea cu rea-credinţă de date inexacte preşedintelui României în scopul ascunderii săvârşirii unor fapte de natură să aducă atingere intereselor statului, în legătură cu mutarea Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim.

Plângerea a fost declinată către DIICOT, iar în 7 iunie instituţia a anunţat că a început urmărirea penală in rem pentru infracţiunea de înaltă trădare, în urma plângerii depuse de liderul PNL Ludovic Orban împotriva premierului Viorica Dăncilă. Ulterior, procurorii DIICOT au clasat dosarul de înaltă trădare.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Țintă necooperantă!” Ce s-ar întâmpla dacă avionul lui Vladimir Putin ar pătrunde în spațiul aerian al României. Răspunsul lui Radu Miruță, noul șef al MApN
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Declin demografic accelerat în România. Țara a ajuns la nivelul populației de acum aproape 50 de ani
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Moartea tragică a tatălui lui Loți Bölöni. Drama a avut loc la meciul legendarului fotbalist: ”Am vrut să îi spun asta, dar nu am îndrăznit. Cred că undeva sus ți-e scrisă soarta”
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend