Ministrul de externe turc susţine că ţara sa are nevoie de NATO

Ministrul turc de externe Mevlut Cavusoglu a susţinut luni necesitatea NATO, după critici din SUA şi Franţa la adresa Alianţei, transmite Reuters.
Iulian Tudor
11 nov. 2019, 12:08
Ministrul de externe turc susţine că ţara sa are nevoie de NATO

Săptămâna trecută, preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat că NATO este pe cale să dispară – el a folosit chiar termenul „moarte cerebrală”, iar secretarul de stat american Mike Pompeo a cerut o schimbare a Alianţei, afirmând că altfel aceasta riscă să ajungă depăşită. Cancelarul german Angela Merkel a respins deja poziţia lui Macron, considerând-o prea radicală, reaminteşte Reuters.

La Bruxelles, înaintea unei reuniuni de două zile a miniştrilor de externe din Uniunea Europeană, Cavusoglu a declarat reporterilor: „Chiar cred în viitorul NATO. Există şi valori ca Uniunea Europeană, există acest cadru de apărare a valorilor noastre – pace, stabilitate – cred că avem deci nevoie de NATO”.

Comisarul european pentru politica de vecinătate, Johannes Hahn, şi-a exprimat de asemenea sprijinul pentru Alianţa Nord-Atlantică creată în 1949, ca un mijloc de asigurare a securităţii colective împotriva Uniunii Sovietice. „Cred că este bine că avem NATO, că aceasta continuă să se dezvolte şi prezintă semne vitale”, a apreciat el în faţa presei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
În timp ce România cheltuie miliarde pe tancuri și blindate, 98% dintre cetățeni nu au unde să se adăpostească în cazul unui atac aerian
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”