PROGNOZA METEO. Temperaturi anormal de calde după episodul de vânt puternic. Cum va fi vremea la final de săptămână

PROGNOZA METEO. Vremea se încălzeşte din nou la final de săptămână, când meteorologii anunţă temperaturi maxime de 22 de grade Celsius. Vineri dimineaţă se anunţă ploi în zonele de munte, în estul, centrul și sudul țării. 
Romania TV
14 nov. 2019, 15:12
PROGNOZA METEO. Temperaturi anormal de calde după episodul de vânt puternic. Cum va fi vremea la final de săptămână

PROGNOZA METEO VINERI. Vremea se va ameliora, iar valorile termice vor fi mult mai ridicate decât în mod normal la această dată. Astfel, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 11 și 20 de grade, iar cele minime între 1 grad în depresiunile din estul Transilvaniei și 13…14 grade pe litoral și în zona de deal a Banatului. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare. Pe arii restrânse va ploua slab, mai ales în prima parte a zilei și cu o probabilitate mai mare în zonele de munte, în estul, centrul și sudul țării. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări îndeosebi seara și noaptea, pe crestele Carpaților Meridionali, unde la rafală se vor depăși viteze de 65…75 km/h, dar și în Banat, pe arii restrânse cu peste 45…55 km/h. Dimineața, dar mai ales noaptea, în zonele joase de relief, pe arii restrânse va fi ceață.

LA BUCUREŞTI: Cerul va fi variabil, mai mult noros în prima parte a zilei, dar și spre sfârșitul intervalului, când vor fi condiții de ceață. Vântul va sufla slab până la moderat. Valorile termice vor fi mult mai ridicate decât în mod normal la această dată. Astfel, temperatura maximă va fi de 18…19 grade, iar cea minimă de 7…8 grade, mai coborâtă în zona preorășenească, spre 5…6 grade.

PROGNOZA METEO SÂMBĂTĂ. Vremea se va încălzi ușor. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 13 și 22 de grade, iar cele minime între 3 și 13 grade, ușor mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei. Cerul va fi variabil, dimineața și noaptea cu nebulozitate joasă stratiformă sau ceață, posibil izolat asociate cu burniță, local în regiunile extracarpatice, pe văi și în depresiuni și pe spații mici în restul teritoriului. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în Banat, la altitudini mari în Carpații Meridionali și trecător, la cote mai reduse, în restul teritoriului.

LA BUCUREŞTI: Vremea se va încălzi ușor. Temperatura maximă va fi de 18…19 grade, iar cea minimă de 9…10 grade. Cerul va fi variabil, cu nebulozitate joasă stratiformă sau ceață, dimineața și noaptea. Vântul va sufla slab până la moderat.

PROGNOZA METEO DUMINICĂ. Valorile de temperatură se vor situa cu mult peste cele normale în a doua jumătate a lunii noiembrie. În sudul și în estul țării, în special în prima parte a zilei și noaptea, va fi nebulozitate joasă și local se va semnala ceață, asociată izolat cu burniță. În restul teritoriului, cerul va fi variabil, cu înnorări trecătoare și doar izolat ceață. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări la munte, cu precădere pe crestele Carpaților Meridionali, precum și în sudul Banatului. Temperaturile maxime se vor încadra între 12 și 21 de grade, iar cele minime în general între 4 și 12 grade.

LA BUCUREŞTI: Valorile de temperatură vor fi mult mai ridicate decât cele obișnuite pentru această perioadă din an. În special în prima parte a zilei și noaptea, va fi nebulozitate joasă și condiții de ceață. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 17 grade, iar cea minimă va fi de 11…12 grade.

PROGNOZA METEO LUNI. Regimul termic va fi în continuare caracterizat de valori cu mult peste cele climatologic specifice perioadei. În sudul și în estul țării va fi nebulozitate joasă și ceață mai ales dimineața și noaptea, posibil local persistente pe tot parcursul zilei, în timp ce în restul teritoriului cerul va fi temporar noros, iar ceața va apărea izolat. Pe spații mici vor fi ploi slabe sau burniță. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în prima parte a intervalului la munte, mai ales la altitudini mari, dar pe arii restrânse și la cote mai reduse și în Banat și nordul Moldovei. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 13 și 20 de grade, iar cele minime între 3 și 14 grade.

LA BUCUREŞTI: Regimul termic va fi caracterizat de valori cu mult peste cele climatologic specifice datei. Mai ales dimineața și noaptea, vor fi înnorări și ceață, posibil asociată cu burniță sau ploaie slabă. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 18…20 de grade, iar cea minimă în jurul a 10 grade.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică