O grădiniţă din Timişoara, printre clienţii firmei de dezinsecţie care a intervenit şi la blocul în care au murit 3 persoane

Situație revoltătoare după ce trei oameni au murit intoxicaţi la Timișoara. La audieri, patronul reţinut le-a spus anchetatorilor că a făcut recent şi o dezinsecţie la o grădiniţă privată. În mod ciudat, nimeni nu a fost alertat de acest aspect. Directoarea grădiniţei a aflat din presă că bărbatul care a provocat tragedia din oraș este același care abia făcuse dezinsecția în unitatea de învăţământ. Ea a fost cea care a alertat autoritățile și a evacuat copiii.
Romania TV
19 nov. 2019, 13:10
O grădiniţă din Timişoara, printre clienţii firmei de dezinsecţie care a intervenit şi la blocul în care au murit 3 persoane

Au fost clipe de panică la o grădiniță privată din Timișoara. Totul după ce directoarea instituției a aflat din presă că firma care a făcut dezinsecție în blocul unde au murit trei persoane este aceeași care a intervenit și la grădinița lor. Speriată, femeia a chemat pompierii și a evacuat în grabă copiii.

„Când am văzut, am sunat pe situaţii de urgenta să anunţ că am făcut deratizarea cu aceasta firmă. S-a întâmplat ieri. Chiar dânsul a venit la noi ieri dimineata, nu stiu cum se poate acest lucru chiar dupa situatia care a fost. Ne-am speriat, avem o responsabilitate foarte mare, am evacuat instituţia”, a declarat directorul grădiniţei. 

Autoritățile chemate au făcut teste de urgență în grădiniță. Din fericire, în acest caz a fost folosită o altă substanță, legală și care nu prezenta pericol, au stabilit autoritățile. Cercetările continuă însă și în acest caz. 

Trei persoane, între care un bebeluş de 10 zile şi un copil de 3 ani, au murit în ultimele zile după o dezinsecţie făcută în blocul în care acestea locuiau. De acelaşi bloc, alte zeci de persoane au ajuns la spital cu simptome de intoxicaţie. 

Patronul firmei Bistim Dera SRL, care a făcut deratizarea şi dezinsecţia blocului din Timişoara în care au murit trei oameni, a fost reţinut după o noapte de audieri.

Ioan Sorin Buţă este cercetat pentru omor din culpă, vătămare corporală din culpă şi trafic de substanţe interzise. 

Avocatul administratorului firmei de deratizare Bistim Dera a dezvăluit că substanţele folosite la deratizare şi dezinsecţie au fost cumpărate ilegal de pe piaţa neagră, cu 600 lei.

„Audierile au durat până la ora 5 dimineaţă, a adoptat poziţia unică ce îl avantaja la momentul de acuma, respectiv să recunoască împrejurările exact cum s-au petrecut. De unde a cumpărat respectivele pastile, care aveau o doză de concentraţie mai mare decât cea care se foloseşte uzual pentru deratizarea în apartamente. Nu le-a procurat legal, le-a cumpărat de pe piaţa neagră. Dar de la un tip care lucrează la o firmă de profil. Ştia de substanţele astea, le-a mai folosit la un moment dat la un hotel, în urmă cu o lună, a avut efecte foarte pozitive. Patronul de la hotel chiar doreşte să golească toate camere din hotel şi să mai facă o deratizare. A cumpărat aceste pastile pentru hotel. Erau mai puternice faţă de cele folosite uzual. Primind o comandă de la această firmă, care deţine cele două blocuri în Timişoara, având pe stoc deja cumpărate, a zis să folosească şi acolo, având în vedere că acele încăperi nu erau locuite. După ce a plasat aceste pastile el a izolat cu bandă adezivă tocul uşii, a luat şi cheile cu el. Substanţa s-a dus însă şi spre apartamentele vecine, care erau locuite. Nu avea nici el de unde să ştie cât sunt de letale”, a declarat Călin Stăiculescu, avocatul lui Sorin Buţă, pentru Adevărul.ro.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Cum s-a afișat fiica Andreei Marin în America: Ce face Violeta Bănică în weekend
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Nicușor Dan îl poate face uitat pe Călin Georgescu. Mutarea care i-a cucerit pe suveraniști: V-am spus dintotdeauna!
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Preț carburanți marți, 16 septembrie 2025: Care este prețul benzinei și al motorinei azi
Cancan.ro
Ce a făcut Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu, după accidentul cauzat. Avem SINGURELE IMAGINI
iamsport.ro
Hermannstadt l-a debutat pe jucătorul condamnat la închisoare pentru că a abuzat sexual o fetiță de 12 ani! A venit în SuperLiga imediat după ce și-a primit sentința
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile private ale românilor. Noua lege pentru Pilonul II, II și IV
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Ursula von der Leyen propune o limită de vârstă pentru Facebook Instagram TikTok în Uniunea Europeană