Directorul Filarmonicii din Timişoara, mărturie cutremurătoare de la ATI: „Sunt urlete, mulţi au dureri foarte mari”

Managerului filarmonicii de stat din Timișoara, Ioan Gârboni, vindecat de COVID, a povestit pentru Digi24 experienţa îngrozitoare prin care a trecut atunci când a fost internat la secţia de Terapie Intensivă.
Romania TV
12 nov. 2020, 12:13
Directorul Filarmonicii din Timişoara, mărturie cutremurătoare de la ATI:

Ioan Gârboni a fost luat cu ambulanţa şi internat la secţia de terapie intensivă a spitalului Victor Babeş, pe data de 13 octombrie, iar la aproape o lună după vindecare a povestit prin ce a trecut şi ce urme a lăsat boala. Managerul spune că a slăbit 10 kilograme în doar 10 zile şi că, din informaţiile sale, este nevoie chiar şi de două luni pentru o recuperare completă.

„În spital am stat 10 zile, din care 5 zile la ATI. La ATI am găsit niște oameni, niște eroi de-a dreptul, vă spun, oameni care umblă în combinezoane câte 12 ore, cu pampers pe ei, sunt absolut formidabili.

Cred că povestea cu ATI-ul este mai mult o experiență personală, fiindcă ești foarte aproape de norișori și de Doamne-Doamne. În salonul în care am stat eu mai era o doamnă în vârstă într-o stare foarte gravă. Am înțeles că doamna respectivă nici n-a supraviețuit după ce am plecat eu de acolo, a fost intubată și după câteva zile nu a mai rezistat. E greu, pentru că sunt urlete, foarte mulți au dureri foarte mari.

După o lună de spitalizare și de stat acasă și de recuperare, vă spun că sunt foarte obosit, sunt vlăguit, am înțeles de la multă lume că este nevoie de două luni ca să te recuperezi. Urci scările și gâfâi, nu e numai o problemă de vârstă”, a declarat Ioan Gârboni pentru sursa citată.

După experienţa trăită, managerul Filamonicii din Timișoara ține să transmită un mesaj despre personalul medical din linia întâi.

„Personalul care lucrează în spitale, deși este insuficient, eu am fost impresionat de dăruirea lor și de modul foarte profesionist în care se ocupă de fiecare pacient. Nu știu de ce acum sunt atacuri asupra lor, mi se par nedrepte, să știți că totuși de 7 luni stau îmbrăcați în combinezoane și le e foarte greu, foarte greu”, spune Ioan Gârboni.

Citeşte şi: Soluţie inedită la secţia ATI a spitalului din Galaţi! Paturile au fost lipite pentru a face loc pacienţilor infectaţi

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Rapid, ce lovitură pe piața transferurilor! Cristina Vărzaru este noul team manager. Anunţ oficial. Update exclusiv
Capital.ro
Locatarii și asociațiile de proprietari nu pot contesta în justiție. Documentele de la Primărie care trebuie acceptate
Playtech.ro
Pensia anticipată 2026. Câţi bani pierzi dacă vrei să ieşi la pensie mai devreme cu trei, patru sau cinci ani
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Bombă! 'Am informații 400%'. Numele selecționerului care ar urma să stea pe bancă la meciul cu Turcia. Gică Hagi ar fi refuzat
MediaFlux
Risc de recesiune tehnică pentru România! Totul se face public vineri, 13 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat