Ca Tarzan în junglă: A trăit printre maimuţe cinci ani, după ce a fost abandonată de răpitorii ei

Marina Chapman, o femeie din Bradford, povesteşte cum a fost nevoită să trăiască 5 ani în jungla columbiană, când era copil, după ce a fost răpită de mafioţi şi abandonată în sălbăticie. 
Romania TV
24 oct. 2012, 13:15
Ca Tarzan în junglă: A trăit printre maimuţe cinci ani, după ce a fost abandonată de răpitorii ei

Marina Chapman avea numai 5 ani, în 1950, când a fost răpită de nişte indivizi care urmăreau să ceară o recompensă de la familia ei pentru a o aduce înapoi acasă.

Bandiţii au dus-o în jungla columbiană şi au lăsat-o acolo. A stat 5 ani printre maimuţe, într-o colonie de capuchini, învăţând de la aceastea cum să îşi procure hrana cu mâinile goale. 

Fiica Marinei, Vanessa James, a povestit pentru The Sunday Times că mama ei s-a îmbolnăvit odată atât de rău, încât era să moară. Mâncase nişte fructe otrăvitoare.

Viaţa Marinei în junglă s-a terminat când a fost descoperită de nişte vânători şi vândută la un bordel din oraşul Cucuta. Acolo, era bătută zilnic. A reuşit să scape până la urmă şi a fost luată şi crescută într-o familie. Era deja adolescentă şi a luat un alt nume, Marina Luy.

Când a împlinit 20 de ani, Marina a mers să viziteze Marea Britanie, împreună cu vecinii ei, care lucrau în industria textilă. Acolo l-a întâlnit pe viitorul ei soţ, John Chapman şi aşa a rămas în Marea Britanie. A făcut doi copii cu el.

Ea s-a obişnuit să îi povestească despre obiceiurile pe care le căpătase în junglă, când era doar cu maimuţele şi a ţinut să le continue şi după ce s-a măritat şi a devenit mamă.

„Când voiam să mâncăm, trebuia să facem zgomot. Când venea ora de culcare, mama ne spunea poveşti despre junglă. Mama îşi povestea astfel viaţa. Toţi colegii mei de şcoală şi prietenii o iubeau pe mama mea aşa ciudată cum era ea”, a povestit Vanessa.

Acum ea îşi ajută mama să scrie o carte despre viaţa ei. S-a gândit să o intituleze „Fata fără nume” şi va fi publicată cel mai probabil în aprilie. Compnia Blink Films vrea să realizeze şi un documentar despre copilăria neobişnuită a Marinei.

DailyBusiness
Viscolul paralizează sudul și estul țării. Autostrăzi și drumuri naționale închise
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Transferul FCSB care ar fi făcut diferența: “I-ar fi ajutat foarte mult şi era la un preţ foarte bun!”. Exclusiv
Capital.ro
Viața la bloc. Situația în care vecinii îți pot intra în casă, chiar dacă nu ești prezent. Se face proces-verbal, semnat de toți
Playtech.ro
Trebuie sau nu să speli lenjeria de pat nouă înainte de folosire: Ce spun specialiștii
Adevarul
Tensiuni în cercul apropiaților lui Putin. Un oligarh de top s-a plâns de izolarea totală a Rusiei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Thierry Henry a auzit ce a declarat Mourinho după Benfica - Real și a răbufnit: ”Mă opresc aici! Prestianni, ce ai spus!?”
MediaFlux
Premierul Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Domeniile vizate de reforma ”inevitabilă”
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat