Un nou incident în care este implicat un diplomat rus. Poliţia a sesizat Parchetul

Un diplomar rus, secretar III al Ambasadei Rusiei la Bucureşti, a fost oprit în trafic în urma unei filtru. Bărbatul a refuzat să i se facă alcolemia, acesta nu a vrut să sufle în fiolă. Poliţiştii au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea. Potrivit România TV, bărbatul a prezentat un carnet de diplomat ataşat al Ambasadei Rusiei la Bucureşti.
Romania TV
24 oct. 2012, 14:18
Un nou incident în care este implicat un diplomat rus. Poliţia a sesizat Parchetul

Aflat la bordul unui autoturism cu număr de corp diplomatic, Alexey Bulanov a fost oprit, sâmbătă seară, la Snagov.

Bărbatul a refuzat atât să sufle în alcooltest cât şi să meargă la spital pentru recoltarea de probe biologice, aşa cum cere legea în cazul în care conducătorul auto refuză suflatul în „fiolă”.

Poliţia Rutieră a anunţat Parchetul Buftea care, având în vedere că Bulanov este diplomat, a trimis dosarul la Parchetul Curţii de Apel Bucureşti, care, la rândul său urmează să sesizeze Ministerul Afacerilor Externe, realatează Mediafax.

Duminică o tânără de 19 ani a fost lovită, în jurul orei 16.45, de un autoturism al Ambasadei Federaţiei Ruse. Accidentul a avut loc pe o trecere de pietoni aflată la intersecţia Camil Ressu – Ilioara.

Şoferul este cetăţean rus, iar pe legimaţia diplomatică este menţionat faptul că este secretar al Ambasadei. El a refuzat testarea cu aparatul alcooltest, precum şi prelevarea de probe biologice, invocând imunitatea de care beneficiază, potrivit unor surse judiciare.

Tânăra accidentată este în comă la secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Bagdasar-Arseni, având contuzii la creier.

Secretarul I al Ambasadei Ruse, implicat în accidentul auto, urmează să părăsească teritoriul României în scurt timp, a informat miercuri Ministerul român al Afacerilor de Externe, precizând că a făcut de urgenţă un demers pe lângă ambasadorul rus în care a subliniat că nu se justifică o plecare imediată a diplomatului.

 

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai