Casa ecologică: Cum ne amenajăm locuinţa pentru a fi prietenoşi cu natura FOTO

Cine vrea să fie eco poate face şi alte lucruri bune pentru natură, în afară de reciclarea deşeurilor sau mersul cu bicicleta, precum amenajarea casei astfel încât să fie cât mai prietenoasă cu mediul.
Cristina Dinu
27 oct. 2012, 07:53
Casa ecologică: Cum ne amenajăm locuinţa pentru a fi prietenoşi cu natura FOTO

Cel mai uşor pas este cumpărarea mobilei, a accesoriilor şi a vopselurilor de la producători locali, pentru a reduce emisiile de dioxid de carbon din timpul transportului lor.

În al doilea rând, un design interior ecologic înseamnă folosirea unor materiale naturale şi organice. Renunţaţi la plastic, metal şi placaje. Materialele naturale sunt întotdeauna bune şi sunt foarte rezistente în timp.

Pentru pereţi, folosiţi vopseluri ecologice, dar şi pietre de râu, ceramică sau lemn, pentru un aspect deosebit. Podeaua poate fi acoperită cu parchet din lemn – bambus, mai ales, sau piatră.

Bineînţeles, mobila trebuie să fie din lemn. Pentru un aspect mai apropiat de natură, optaţi pentru mobila din ratan.

Dacă doriţi neapărat un şemineu, alegeţi unul care funcţionează pe bioetanol şi fiţi atenţi şi la electronice şi electrocasnice, pentru a consuma cât mai puţină energie.

Accesoriile interioare trebuie să fie şi ele prietenoase cu mediul: puteţi alegere vaze de sticlă sau din lut, coşuri împletite, cufăre vechi de lemn, frunze uscate sau rămurele de copaci căzute pe jos. O idee bună este să refaceţi obiectele de mobilier natural vechi, pentru a le refolosi. Cumpăraţi covoare doar din materiale naturale, precum cele de lână, iută, sisal, reciclate sau bumbac organic. La fel, restul materialelor din casă, precum pernele sau canapelele, trebuie să fie făcute din bumbac organic, cânepă, in sau bambus.

Verdele este, bineînţeles, culoarea cea mai potrivită pentru o casă eco, dar şi alte culori naturale sunt des folosite, precum albastru, galben, portocaliu, nuanţe de maro, beige sau crem.

Dintr-o casă eco nu trebuie să lipsească plantele, de orice tip. Imporant este să fie cât mai multe. O alegere interesantă sunt plantele care purifică aerului.

Dacă aveţi grădină, folosiţi sursele de lumină cu energie solară, pe care puteţi să le găsiţi fără probleme şi la noi în ţară, la magazinele de specialitate.

Inspiraţie pentru casele eco:

 

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Cât de mult a scăzut averea Simonei Halep de la retragerea din tenis. Suma e una halucinantă
Capital.ro
România a pierdut o legendă a teatrului românesc. Marele actor și regizor nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Ce este interzis să faci de Sfântul Dumitru. Tradiții pentru data de 26 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi