AUSTRALIAN OPEN 2020. Simona Halep, prima reacţie după calificarea în turul doi. „În primul set am stat doar într-un colţ”

AUSTRALIAN OPEN 2020. Simona Halep spune că a avut un meci ''dificil'' contra americancei Jennifer Brady, marţi, la Melbourne, dar s-a arătat bucuroasă de calificarea în turul secund la Australian Open.
Iulian Tudor
21 ian. 2020, 10:25
AUSTRALIAN OPEN 2020. Simona Halep, prima reacţie după calificarea în turul doi.

AUSTRALIAN OPEN 2020. ”Cu siguranţă a fost un meci dificil. Ştiam, pentru că am jucat contra ei acum câteva luni şi eram pregătită pentru un astfel de meci. Să mă aflu în turul al doilea este un sentiment foarte plăcut, să joc aici în Australia”, a spus Simona Halep. ”Cred că în setul al doilea mi-am găsit ritmul şi a fost mai bine. Am încercat să o alerg mai mult, pentru că în primul set am stat doar într-un colţ. Am fost mai puternică şi serviciul a fost mai bun în setul secund’‘, a mai comentat Halep.

Simona Halep a vorbit şi despre căzătura pe care a suferit-o, glumind pe seama acesteia, după ce a păţit un lucru similar şi în 2018 la Melbourne în primul tur, iar apoi a jucat finala. ‘‘Dacă îmi amintesc bine, în 2018 a fost la fel, poate voi putea repeta (finala). E prea departe acest lucru ca să mă gândesc la el acum. Mă doare un pic încheietura mâinii. Trebuie să mă odihnesc şi să mă recuperez pentru turul al doilea”, a spus Halep despre accidentarea suferită la scorul de 5-5 în primul set.

Simona Halep a învins-o pe americanca Jennifer Brady, cu 7-5 (5), 6-1. Cele două s-au mai întâlni o singură dată, anul trecut, la Toronto, Halep câştigând cu 4-6, 7-5, 7-6 (5) în turul al doilea.

Simona Halep şi-a asigurat 128.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe câştigătoarea dintre britanica Harriet Dart şi japoneza Misaki Doi.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Donald Trump a interzis fanilor din încă două țări să intre în SUA pe durata Cupei Mondiale 2026. Ce alte națiuni au ajuns pe lista roșie
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”