Minivacanţa de Sf. Andrei şi Ziua Naţională, supravegheată de mii de poliţişti de la sol şi din aer

Minivacanţa de Sf. Andrei şi Ziua Naţională, supravegheată de mii de poliţişti. MAI anunţă că 10.000 de poliţişti sunt pregătiţi să acţioneze în minivacanţa de 1 decembrie.
Loredana Brumă
27 nov. 2020, 15:28
Minivacanţa de Sf. Andrei şi Ziua Naţională, supravegheată de mii de poliţişti de la sol şi din aer
Mii de poliţişti sunt pregătiţi să acţioneze în minivacanţa de 1 decembrie

Minivacanţa de Sf. Andrei şi Ziua Naţională, supravegheată de mii de poliţişti. Purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog, a declarat vineri, că în perioada 28 noiembrie – 1 decembrie, zilnic, în medie, 10.000 de poliţişti vor acţiona în stradă, pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale, fluidizarea traficului rutier şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice.

De asemenea, în toată ţara, poliţiştii vor acţiona, împreună cu celelalte instituţii cu atribuţii în domeniu, pentru verificarea respectării măsurilor pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

Citeşte şi Restricţii în minivacanţa de 1 decembrie. Ce măsuri trebuie să respecte românii la munte

Purtătorul de cuvânt al MAI a mai anunţat că aproape 5.000 de pompieri vor acţiona  zilnic, în minivacanţa prilejuită de Ziua Naţională şi de sărbătoarea Sfântului Andrei, salvatorii fiind pregătiţi să intervină în orice moment pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă, cât şi pentru gestionarea tuturor solicitărilor primite din partea cetăţenilor.

Minivacanţa de Sf. Andrei şi Ziua Naţională, supravegheată de mii de poliţişti. 14 elicoptere, pregătite pentru misiuni de ordine publică şi aeromedicale

Totodată, Inspectoratul General de Aviaţie al M.A.I. are la dispoziţie 14 elicoptere pentru misiuni de ordine publică şi aeromedicale, inclusiv pentru transportarea plasmei hiperimune şi a pacienţilor confirmaţi cu SARS-CoV-2.

Citeşte şi Programul metroului de 1 decembrie. Cum vor circula trenurile de Ziua Naţională a României

Monica Dajbog a precizat că în aceeaşi perioadă, 6.000 de jandarmi vor fi în teren pentru asigurarea unui climat de linişte şi siguranţă, precum şi pentru evitarea producerii unor evenimente nedorite.

De asemenea, Jandarmeria Română, prin structurile specializate de intervenţie montantă, va acorda o atenţie deosebită zonelor care prezintă riscuri pentru siguranţa turiştilor, 250 de jandarmi montani fiind pregătiţi să intervină în situaţii de urgenţă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
„Trăia dintr-un salariu de mizerie!”. Nadia Comăneci, „forțată” de regimul comunist să fugă în America înainte de Revoluție
Capital.ro
Atenție pentru proprietarii de apartamente! Reguli la întreținere 2026. Românii care stau la bloc trebuie să verifice
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
ANAF extinde controalele. Fiscul verifică toate tranzacțiile unei categorii de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi