Veste bună pentru bucureşteni. Metroul din Drumul Taberei va fi deschis în iunie 2020

Ministrul Transporturilor a anunțat în cadrul emisiunii „România 9” de la TVR că metroul din Drumul Taberei, așteptat de mai bine de trei ani, va fi deschis în vara acestui an.
Filip Stan
03 feb. 2020, 19:43
Veste bună pentru bucureşteni. Metroul din Drumul Taberei va fi deschis în iunie 2020

Lucian Bode a mai precizat că structura este 95% finalizată și „nu există absolut nicio scuză” să nu fie dat metroul în folosință. Așadar, în iunie 2020 va fi dat în folosință metroul de la Drumul Taberei.

Totodată, ministrul Transporturilor a mai adăugat că va face controale neanunțate. În acest sens el a specificat sunt trimiși periodic secretari de stat să verifice stadiul lucrărilor.

Magistrala 5 de metrou, Secţiunea Râul Doamnei – Eroilor (PS Opera), inclusiv Valea Ialomiţei, va avea aproape 7 kilometri lungime şi este compusă din 10 staţii de metrou şi un depou (Râul Doamnei, Constantin Brâncuşi, Valea Ialomiţei, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Tudor Vladimirescu, Favorit, Orizont, Academia Militară, Eroilor 2).

Valoarea totală a proiectului de metrou Drumul Taberei-Eroilor este de 3,4 miliarde de lei. Prin inaugurarea acestei magistrale, Capitala va ajunge la 78 de kilometri de reţea şi la 63 de staţii de metrou.

Magistrala 5 este compusă din trei secţiuni: Eroilor – Râul Doamnei, Eroilor – Iancului, respectiv Iancului – Pantelimon.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Unde s-a produs, de fapt, ruptura dintre Nicu Ceaușescu și Elena. „A fost o dramă, pur și simplu”
Capital.ro
EXCLUSIV Gelu Voican Voiculescu, dezvăluiri noi despre execuția soților Ceaușescu. Ion Iliescu a redactat cu mâna lui: A omis multe
Playtech.ro
Cum se recalculează pensia în 2026: când se face automat și când este necesară adeverința de la angajator
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Locul ocupat de Dacia Bigster în topul pentru Mașina Anului 2026. Câștigătorul a fost Mercedes-Benz CLA
MediaFlux
Armata Elveției vine cu noi precizări privind escortarea aeronavei în care se afla Nicușor Dan: A fost o operațiune standard, dar am profitat de ocazie să mulțumim României
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend