Alegeri parlamentare 2020. Alexandru Rafila: Am votat pentru că trebuie. Nu e timp de festivism

Alegeri parlamentare 2020. Alexandru Rafila a declarat la ieşirea de la urne că votul e sigur şi că nu există niciun pericol de infectare.
Loredana Brumă
06 dec. 2020, 09:39
Alegeri parlamentare 2020. Alexandru Rafila: Am votat pentru că trebuie. Nu e timp de festivism
Alexandru Rafila a votat la alegerile parlamentare.

Alegeri parlamentare 2020. Alexandru Rafila a declarat că a votat pentru că trebuie, precizând că votul e sigur şi că nu există niciun fel de pericol de infectare.

„Am votat pentru că trebuie, în primul rând. După cum se vede, votul e sigur, nu există niciun fel de problemă. Nu e timp de festivism. Nu ne putem întoarce la viaţa normală decât dacă trecem de această pandemie, iar asta se face cu profesionişti. Nu e loc de demagogie, trebuie să scoatem ţara din criză şi trebuie să ne gândim că sistemul sanitar trebuie să performeze”, a spus Rafila.

Citeşte şi Alegeri parlamentare 2020. Marcel Ciolacu: „Am votat împotriva incompetenţei şi indolenţei

Alegeri parlamentare 2020. Rafila: Votul a fost la fel ca de fiecare dată pentru mine

În ceea ce priveşte campania electorală, Rafila a spus că restricţiile impuse din cauza pandemiei nu au dus la o campanie electorală normală.

„A fost o campanie neobişnuită. Aceste restricţii nu au dus la o campanie normală. Aşa cum pentru copii e important să interacţioneze între ei şi cu profesorii, şi pentru politicieni e important să interacţioneze cu oamenii. Din păcate, nu s-a putut întâmpla, din cauza contextului epidemiologic. Votul a fost la fel ca de fiecare dată pentru mine”, a declarat Alexandru Rafila la ieşirea din secţia de vot.

Peste 18 milioane de români sunt aşteptaţi duminică la urne pentru a alege viitorii deputaţi şi senatori pentru următorii patru ani. De votul popular dat astăzi depinde soarta țării, depinde formarea unui nou Guvern si a unei noi majorități care va face legile pentru noi toți.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Fiica lui Cristiano Ronaldo are un talent incredibil! Clipul video care a devenit viral pe internet
Capital.ro
Reguli noi pentru gunoi din 2026. Românii care trebuie să plătească până la 1.000 de lei pe an
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Cum să îți folosești energia Venus–Pluto pentru conexiuni mai profunde în 2026
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend