Înlocuirea alocaţiilor pentru copii cu vouchere. Violeta Alexandru: „Se mai joacă şi la păcănele”

Violeta Alexandru a transmis că a ridicat problema eficientizării sistemului de acordare a alocaţiilor pentru copii, o soluţie fiind voucherele. Ministrul Muncii spune că ar putea recurge la această modalitate de acordare a alocaţiei deoarece de cele mai multe ori părinţii folosesc banii respectivi pentru cu totul alte cheltuieli decât cele necesare copiilor.
Alina Costache
19 feb. 2020, 06:32
Înlocuirea alocaţiilor pentru copii cu vouchere. Violeta Alexandru:

„Resursele publice destinate copiilor trebuie să ajungă chiar la aceştia. Este cunoscută realitatea conform căreia de alocaţiile copiilor (mai) beneficiază şi aparţinătorii/părinţii pentru cu totul alte cheltuieli decât cele necesare creşterii şi dezvoltării copilului. Se mai joacă şi la păcănele. În Constituţia României este garantat dreptul copilului de a primi alocaţie, dar este la latitudinea autorităţilor să găsească cele mai bune soluţii pentru ca banii chiar să adreseze nevoile copilului”, a scris, marţi seară, Violeta Alexandru, pe Facebook.

Ministrul Muncii a anunţat că a ridicat problema eficientizării sistemului actual de acordare a alocaţiilor.

„Da, am ridicat în discuție ideea eficientizării sistemului actual; o soluție ar putea fi voucherele. Cu un sistem de excludere (gen alcool, tutun, etc.), nu limitativ. Am putea gândi o legătură a sistemului de distribuție cu școala, ca să încurajăm părinții să vină mai des la școală.

În alte state membre UE alocația de stat este fie condiționată de veniturile părinților (Slovenia, Italia), fie de numărul de copii din familie (Franța). Multe alte state acordă vouchere ca sprijin pentru grădiniță, pentru nou-născuți, pentru baby-sitting, etc. Din toate aceste motive, personal, nu văd altă soluție de reglementare decât printr-o largă consultare publică pe care o voi lansa, la momentul oportun”, a mai scris Violeta Alexandru.

Reamintim că premierul Ludovic Orban spunea zilele trecute că înlocuirea alocaţiei pentru copii cu vouchere ar putea fi soluția ca statul să se asigute că banii sunt folosiți de părinți doar pentru nevoie copiilor.

„Deocamdată n-am luat nicio decizie, în alte ţări există o reducere a impozitului care este tot o formă de scurtire. Se pot găsi soluţii prin care să ne asigurăm că banii sunt cheltuiţi numai în interesul copiilor de exemplu pot să existe vouchere, poate există. Deocamdata n-am luat nicio decizie, cine stie ce vrea Guvernul” , declara Ludovic Orban.

Citeşte şi PSD, despre scandalul alocaţiilor pentru copii. „PNL să dea alocaţiile”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Top cele mai bogate soții de fotbaliști, care au ajuns la Cupa Mondială 2026. Ce loc ocupă, de fapt, Georgina Rodriguez
Capital.ro
Retragerea de numerar de la bancomat. Se face sesizare către bancă. Se verifică toate operațiunile în aceste cazuri
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?