Gigi Becali, în pragul disperării. Raiffeisen Bank îi lichidează conturile la cererea DNA. Becali este suspect de spălare de bani

Gigi Becali trebuie să-şi mute toţi banii pe care îi avea la Raiffeisen Bank, din cauza anchetelor DNA. Miliardarul e atât de supărat încât se gândește să se mute în altă țară, cu bani cu tot.
Filip Stan
19 feb. 2020, 08:25
Gigi Becali, în pragul disperării. Raiffeisen Bank îi lichidează conturile la cererea DNA. Becali este suspect de spălare de bani

Gigi Becali a fost înştiinţat de Raiffeisen Bank că în termen de 60 de zile trebuie să-şi mute banii la altă bancă. „M-au chemat la banca si mi-au zis: domnule Becali, relatia noastra trebuie sa se opreasca. În 60 de zile să îmi mut banii. De ce? Pentru ca asa e politica bancii. Procurorul de la DNA vrea sa stie toate tranzactiile mele”, a spus Becali la România TV.

Gigi Becali e supărat după ce DNA i-au deschis un nou dosar, de data asta pentru spălare de bani. Acesta face acuzatii grave si spune ca este santajat, ca se simte hartuit de procurorii anticoruptie, dupa ce a fost instiintat de către banca unde isi tine economiile, ca trebuie sa isi mute banii.

Dosarul lui Becali este instrumentat de procurorul Radu Ionescu. DNA îl acuză de spălare de bani, iar în anchetă apare și nepotul său, Vasile Geambazi.

„I-am zis si cum facem. Îi scot pe toti si il intreb pe procuror, procuror de 23 de ani, sa imi spuna unde sa duc banii ca sa nu fie spalare de bani si unde sa il mutam pe Becali. Tu un copil care nu ai facut nimic in tara asta nu il vrei tu pe Becali. E un copil din sectorul 4”, a spus Becali.

În tot acest scandal, Gigi Becali susține că banii obținuți din despăgubire i-a făcut cadou statului român, bisericilor, spitalelor și oamenilor nevoiași.

„Nepotul meu a obţinut despăgubiri de 100 de milioane de euro. Pentru 45 de milioane l-am chemat la puşcărie şi i-am zis: Vali, avem destui bani. Ăştia 45 de milioane te duci şi renunţi la ei, la ANRP. Deci am făcut cadou statului român 45 de milioane de euro. Iar ceilalţi 60 de milioane toţi s-au dus pe donaţii la biserici şi la spitale, nu mi-a transferat mie”, a mai spus Becali la România TV.

În acest dosar, DNA anchetează o afacere imobiliară în urmă căreia Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor a plătit 66 de milioane de euro.

Citeşte şi Gigi Becali spune că se simte hărţuit şi se gândeşte să se mute în altă ţară. Ce se întâmplă cu FCSB?

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Țintă necooperantă!” Ce s-ar întâmpla dacă avionul lui Vladimir Putin ar pătrunde în spațiul aerian al României. Răspunsul lui Radu Miruță, noul șef al MApN
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Ce nu este bine să faci între Crăciun și Anul Nou, potrivit tradiției
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Moartea tragică a tatălui lui Loți Bölöni. Drama a avut loc la meciul legendarului fotbalist: ”Am vrut să îi spun asta, dar nu am îndrăznit. Cred că undeva sus ți-e scrisă soarta”
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend