Incident revoltător la Spitalul „Victor Babeș” din Capitală: Femeie de la ATI moartă, după ce a fost dezintubată din greșeală

Incident revoltător la Spitalul "Victor Babeș" din Capitală. O femeie, aflată la Terapie Intensivă, a murit dintr-o greșeală.
Claudia Simion
10 dec. 2020, 23:25
Incident revoltător la Spitalul

Pacientă moartă, după ce a fost dezintubată din greșeală

Femeia era internată la secția de Terapie Intensivă a Spitalului „Victor Babeș” din București. Ea a murit după ce a fost dezintubată, din greșeală, de un angajat al unității spitalicești, mai concret de un brancardier.

Angajații spitalului au spus că brancardierul ar fi trebuit să ia din salon un pacient care murise cu puțin timp în urmă, dar că a încurcat și că, astfel, a ajuns să o dezintubeze pe femeie, potrivit știrileprotv.ro.

Managerul Spitalului de Boli Infecțioase ”Victor Babeș” a confirmat că un pacient a decedat în spital. Acesta a precizat că a fost anunțată poliția, care va stabili dacă va demara sau nu o anchetă pentru a stabili cu exactitate în ce împrejurări a survenit decesul femeii internate pe secția de ATI.

Un alt scandal șochează România: Asistent medical, acuzat de hărțuire sexuală

Un alt scandal care a șocat România este cel de la Spitalul de Copii din Timișoara. Un asistent medical de la unitatea sanitară e acuzat de hărțuire sexuală de către colege, dar și de mamele copiilor internați.

„Are o reclamaţie, ca să spun aşa, repetată, legat de comportamentul agresiv verbal şi cu tentă sexuală, pentru care a fost luat în atenţia comisiei de disciplină, în mai multe rînduri. În trecut a avut reclamaţii legate de un comportament violent la adresa colegelor”, spune Mihai Gafencu, purtător de cuvânt al Spitalului de Copii din Timişoara, potrivit Mediafax.

Bărbatul a fost dat afară în 2014, după prima plângere, însă a contestat în instanţă şi a câştigat, pentru că victimele au refuzat să facă plângere şi la Poliţie.

Recent, alte trei mame l-au reclamat. Comisia de disciplină l-a retrogradat pentru două luni, iar acum a revenit pe post.

Atât şefa de secţie cât şi colegii acestui asistent medical spun că se tem de el, motiv pentru care nu vor să vorbească în mod public despre problemele pe care le creează.

Conducerea spitalului spune că e legată de mâini, pentru că legea protejează angajatul prea mult.

„Nu este greu, dar trebuie mai multă stăruinţă. Ca-n orice măsură, trebuie să te ţii de ea. Trebuia depusă o plângere penală, pe de-o parte. Pe de altă parte, era vorba despre o cercetare internă disciplinară. Ambele trebuiau finalizate”, explică Călin Stăiculescu, avocat.

IPJ Timiş s-a autosesizat în acest caz, după ce acuzaţiile au ajuns în spaţiul public. Dar pentru ca ancheta să aibă finalitate, sunt necesare plângerile femeilor.

 

 

 

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Răzvan Burleanu, reacţie dură după ce Infantino a propus „vânzarea” Cupei Mondiale: „Cel mai iubit sport din lume aparține celor care îl trăiesc” Ruptură între FRF şi preşedintele FIFA. Exclusiv
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Revoltat de ce a descoperit pe Stadionul Steaua: ”E horror, îmi pare rău când se joacă acolo!”
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România