EPIDEMIE CORONAVIRUS. Consilierul unui important lider al Iranului a murit din cauza virusului Covid-19

Unul dintre consilierii ayatollahului Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului, a murit, luni, după ce a fost infectat cu noul coronavirus. 66 de persoane au murit şi 1.501 au fost infectate cu noul coronavirus în Iran, a anunţat luni la televiziunea naţională viceministrul Sănătăţii, Alireza Raisi, citat de Reuters.
Alina Costache
02 mart. 2020, 10:59
EPIDEMIE CORONAVIRUS. Consilierul unui important lider al Iranului a murit din cauza virusului Covid-19

Mohammad Mirmohammadi, în vârstă de 71 de ani, membru al consiliului iranian, a murit într-un spital de la Teheran. Consiliul avea rolul de a-l sfătui pe liderul suprem Ali Khamenei şi de a media disputele dintre acesta şi Parlament.

Totodată, există și alţi oficiali din Iran care au contactat coronavirus. 

66 de persoane au murit şi 1.501 au fost infectate cu noul coronavirus în Iran, a anunţat luni la televiziunea naţională viceministrul Sănătăţii, Alireza Raisi, citat de Reuters.

”Ultimele cifre pe care le avem sunt 523 de noi infecţii şi 12 noi decese, deci numărul total al persoanelor infectate până acum este 1.501, iar numărul total al deceselor este 66”, a indicat oficialul.

Irak a detectat două cazuri suplimentare de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, ambii fiind persoane care au vizitat recent Iranul, a anunţat luni Ministerul Sănătăţii. Bilanţul cazurilor a ajuns astfel la 21.

Ambele cazuri noi din Irak au fost detectate în Bagdad. Pacienţii au revenit recent din Iran, a precizat ministerul într-un comunicat. Primul caz din Irak a fost detectat marţi – un student iranian care între timp a fost trimis în ţara sa. Ceilalţi 20 de pacienţi sunt cetăţeni irakieni care au călătorit recent în Iran.

India a anunţat luni alte două cazuri de coronavirus, numărul total al pacienţilor testaţi pozitiv ajungând la cinci, informează Reuters.

Unul dintre noile cazuri confirmate în India a fost detectat în capitala New Delhi, iar al doilea a fost consemnat în statul sudic Telangana, au transmis reprezentanţii guvernamentali printr-un comunicat.

Cei doi pacienţi din India au călătorit în Italia, respectiv Dubai, Emiratele Arabe Unite, se precizează în comunicat. Starea celor doi este stabilă şi ambii sunt monitorizaţi îndeaproape.

În Italia, bilanţul deceselor în urma epidemiei de coronavirus a crescut la 34, cu cinci mai multe în comparaţie cu ziua anterioară, au anunţat oficialii duminică.

India este a doua cea mai populată ţară din lume, după China, ţara în care a izbucnit epidemia de coronavirus. Guvernul indian a sfătuit populaţia ţării să evite călătoriile care nu sunt absolut necesare în ţările cele mai afectate, printre care China, Coreea de Sud, Iran şi Italia.

Bilanţul epidemiei de coronavirus (Covid-19) a depăşit luni pragul de 3.000 de decese la nivel mondial şi continuă să aibă consecinţe grave în întreaga lume, în special în Italia şi Coreea de Sud.

Citeşte şi Bilanţul epidemiei de coronavirus a depăşit pragul de 3.000 de decese la nivel mondial

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Monica Bousquet, culturista care face furori la 64 de ani. Cum arată, de fapt
Capital.ro
Noi reguli bancare în UE începând de azi, 9 octombrie. Băncile aplică sistemul de control pentru IBAN și beneficiar
Playtech.ro
Se poate ieși la pensie militară după doar 15 ani de muncă? Ce prevede legea actuală
Adevarul
Un cetățean indian s-a predat ucrainenilor după doar trei zile pe front. Cum a fost recrutat
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Meteo 9 octombrie. ANM anunță în ce zone lovesc ninsorile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar