Canada a anunţat primul deces din cauza coronavirusului

Canada a anunţat primul deces din cauza coronavirusului. Este vorba despre o persoană de peste 80 de ani care locuia într-un cămin de bătrâni din Columbia Britanică, acesta suferea şi de alte probleme medicale, conform dcnews.ro.
Romania TV
10 mart. 2020, 07:29
Canada a anunţat primul deces din cauza coronavirusului

„Suntem foarte întristaţi la aflarea veştii că unul dintre rezidenţi noştri din centrul de îngrijiri din Lynn Valley, care fusese contaminat cu Covid-19, a decedat ieri seară’, a precizat o responsabilă în domeniul sănătăţii din această provincie din vestul Canadei.

Medicamentul banal care ucide coronavirusul. Toată lumea îl are în casă

Alte două persoane din acest cămin de bătrâni, dar şi alte două infirmiere ale unităţii au fost de asemenea infectate cu noul coronavirus. În Canada au fost confirmate până luni 72 de cazuri de coronavirus, cele mai multe dintre acestea în Ontario şi Columbia Britanică, dar şi în Alberta şi Quebec.

Parlamentarul canadian Anthony Housefather a declarat faptul că a intrat în carantină autoimpusă după ce a aflat că unul dintre participanţii la o conferinţă la care asistase în Washington la începutul lunii martie a fost contaminat cu coronavirus, chiar dacă, potrivit propriilor declaraţii, se simte foarte bine.

Cu câteva ore înainte de anunţarea primului deces, Canada a făcut apel la cetăţenii săi să evite croazierele din cauza riscurilor legate de epidemie.

Citește și: Violeta Alexandru recomandă flexibilizarea programului de lucru pentru părinţii care nu au cu cine să îşi lase copiii acasă

CORONAVIRUS, numărul morţilor a trecut de 4.000

Numărul morţilor de coronavirus a depăşit marţi seara pragul de 4.000, ajungând la nivel mondial la un total de 4.016. Între altele, 17 noi decese au fost anunţate în China şi cinci în Spania.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Secretul succeselor lui David Popovici, Ilie Năstase și Simona Halep, dezvăluit de Mircea Lucescu: „Totul stă în asta. E ceva fantastic!”
Capital.ro
Zi de doliu. Un nume cunoscut s-a stins în tragedia din Rahova: O femeie puternică, viața a încercat-o de nenumărate ori
Playtech.ro
Cine are prioritate în rampă? Regula dă bătăi de cap şoferilor
Adevarul
„Mama ta a făcut-o!”. Limbaj suburban la Casa Albă la o întrebare despre locul stabilit pentru întâlnirea dintre Trump și Putin
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Câți bani primesc de la stat locatarii blocului din Rahova? Rămân fără case, după ce clădirea va fi demolată
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Zona extrem de sensibilă unde un conflict NATO-Rusia poate izbucni oricând
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025