Microbuze pline cu români din Italia, blocate la intrarea în Capitală. Un dric ce aduce un mort de la Roma, printre maşinile blocate

Mai multe microbuze sunt blocate de poliţie la intrarea în Capitală. 
Alina Costache
11 mart. 2020, 15:35
Microbuze pline cu români din Italia, blocate la intrarea în Capitală. Un dric ce aduce un mort de la Roma, printre maşinile blocate

Un convoi de maşini cu români care se întorc din străinătate şi care sunt escortaţi, de la frontieră, de echipaje de Poliţie şi jandarmi până în localităţile unde urmează să intre în carantină sau în autoizolare, în judeţele Prahova şi Constanţa, este oprit, miercuri seară, la intrarea în Capitală. Ministrul de Interne, Marcel Vela, spune că acolo se face despărţirea convoiului spre cele două judeţe şi că se aşteaptă trecerea vârfului de trafic din Capitală. Microbuzele sunt pline cu români care vin din Italia. Unul dintre şoferi a spus, potrivit România TV, că are în maşină o persoană decedată.

„Nu ne spune nimeni nimic, stăm și așteptăm. Eu am un mort de la Roma, am plecat dinainte de instituirea carantinei, am certificat că nu a murit din cauza coronavirusului.”, a spus şoferul.

Printre persoanele blocate sunt şi foarte mulţi copii. Românii veniți din Italia au fost escortați și, cel mai probabil, vor fi duși în carantină, în județele de unde provin.

„Au fost aduși escortați, ca să nu afecteze anumite zone publice, cum ar fi orașe, benzinării, magazine. Vor fi îndrumați spre centrele de carantină sau spre auto-izolare, în funcție de ce decide DSP.”, a anunțat Marcel Vela la România TV

Citeşte şi Marcel Vela: „Nu s-a pus şi nu se pune problema închiderii capitalei” 

Conform procedurilor, maşinile cu cetăţeni români care vin din zonele unde există risc de contaminare cu coronavirus sunt preluate de la frontieră de echipaje de poliţişti şi jandarmi, pentru a fi escortate în localităţile de unde provin oamenii, care urmează să intre în carantină sau în autoizolare.

Un astfel de convoi a ajuns la intrarea în Bucureşti, unde se face triajul persoanelor pentru a se vedea în ce localităţi trebuie să ajungă.

„Încă de la intrarea în România, pentru a nu fi introduşi în carantină în judeţele de vest, în zona frontierei, am decis în noaptea trecută să fie însoţiţi, escortaţi de Poliţie, Jandarmerie şi duşi spre judeţele de destinaţie, având în vedere că orice cetăţean îşi doreşte, mă gândesc, două săptămâni, 14 zile, să stea într-o zonă cunoscută, alături de apropiaţi, de cunoştinţe, de rude şi nu într-un judeţ la marginea ţării. Au ajuns de azi noapte până acum la intrarea în Bucureşti, sunt cetăţeni care vor continua deplasarea spre judeţul Prahova şi judeţul Constanţa, unde sunt aşteptaţi de către prefecţi şi primari în locurile speciale pregătite pentru carantină şi în acest sens se organizează despărţirea convoiului în cele două direcţii”, a explicat ministrul Marcel Vela, la Antena 3.

Vela a spus că în Bucureşti este un vârf de trafic şi pentru a se păstra coloana se aşteaptă trecerea acestuia pentru a putea fi organizat convoiul.

Raed Arafat a anunţat, miercuri, faptul că în acest moment nu există niciun „scenariu care să necesite intrarea Bucureştiului în carantină”, însă dacă în Capitală se va ajunge la foarte multe cazuri de infecţie cu coronavirus „putea lua astfel de măsuri, dar nu în acest moment”.

Raed Arafat a adăugat faptul că „nu poate să certifice care va fi scenariul” evoluției coronavirusului în România. În timp ce măsurile de prevenție au rolul de a limita și întârzia cât mai mult răspândirea virusului până când va exista un vaccin și un tratament pentru el.

„Nimeni nu poate să certifice care va fi scenariul. La acest moment sunt mai multe scenarii, nu trebuie să speriem pe nimeni. Oamenii de știință au ipoteze, scenarii de lucru care nu sunt probate. Nu e un scenariu apocaliptic, nu vine sfârșitul lumii.

Noi cazuri de coronavirus în România, anunţate miercuri de Grupul de comunicare strategică. Ultima persoană depistată cu coronavirus este un bărbat de 47 de ani, din Bucureşti. Bărbatul a călătorit la Stuttgart între 26 februarie – 2 martie 2020 şi prezintă simptome din 6 martie. Bărbatul este internat la Victor Babeș, a anunţat Grupul de comunicare strategică.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală